Při letecké nehodě zahynul James Horner, autor hudby k filmu Titanic

Skladatel James Horner zahynul při nehodě svého soukromého letadla. Americké úřady zatím smrt světoznámého tvůrce filmové hudby oficiálně nepotvrdily. Hornerova asistentka Sylvia Patrycjaová už ale o ní informovala na svém facebookovém profilu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

James Horner na koncertě ve Vídni

James Horner na koncertě ve Vídni | Foto: Nikola Bojčev | Zdroj: Český rozhlas

Jednomotorové letadlo registrované na Jamese Hornera havarovalo nedaleko Santa Barbary v Kalifornii. Dopadlo do lesa a začalo hořet.

Podle americké letecké správy byl na palubě jen pilot. Co pád stroje zavinilo, zatím není jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skladatel James Horner zahynul při letecké nehodě. Jeho tvorbu připomněla Tea Parkanová a na koncert zavzpomínal redaktor Nikola Bojčev

„Skvělý skladatel James Horner, můj přítel a spolupracovník na sedmi filmech, tragicky zahynul při letecké nehodě," napsal na Twitteru hollywoodský režisér Ron Howard.

Hornerovi bylo 61 let a za svůj život vytvořil hudbu k desítkám filmů. Svou kariéru zahájil komponováním koncertních skladeb. Ty ale nevzbudily širší ohlas.

K filmové hudbě se dostal během studií. Americký filmový institut ho požádal, aby složil hudbu k několika studentským snímkům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při letecké nehodě zahynul James Horner, autor hudby k filmu Titanic. Se skladatelem s v minulosti setkla redaktor Nikola Bojčev

V práci pokračoval na béčkových akčních filmech a do širšího povědomí se dostal, když svou muzikou doprovodil snímek Star Trek II: Khanův hněv z roku 1982.

Oscara získal v roce 1998 za hudbu k filmu Titanic a úvodní skladbu My Heart Will Go On, kterou nazpívala Céline Dion.

Album se stalo nejprodávanějším soundtrackem všech dob, po celém světě se ho prodalo přes 27 milionů kopií.

Několikrát byl také na zlatou sošku nominován. Úspěch sklidila mimo jiné hudba ke snímkům Apollo 13, Statečné srdce, Amazing Spider-Man nebo Avatar.

Hudbu složil také například k filmům Jméno růže, Jumanji, Casper, Zorro: Tajemná tvář, Andrew - člen naší rodiny, Grinch, Nepřítel před branami, Čistá duše, Troja nebo Karate Kid.

Pavlína Nečásková, Tea Veseláková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme