Příznivce folkloru potěší víkendové Chodské slavnosti v Domažlicích

Jedna z největších oslav folkloru u nás dnes naplno vypukne v Domažlicích. Návštěvníky čekají Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Na šesti pódiích vystoupí během víkendu všechny významné folklorní soubory dudácké hudby nejen z Chodska, ale i z celé republiky a ze zahraničí. Organizátoři čekají až 80 tisíc návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domažlice | Foto: zdroj: fabriky.cz

První chodské slavnosti zažily Domažlice už v roce 1955.

Jejich cílem je hlavně propagovat chodský folklor, jeho typickou dudáckou hudbu, tance a kroje. Chodská kultura je stále živá, zachovala se na zdejších vesnicích, kde se tradičně hudba i řemeslo dědí. V hudebních školách se také vyučuje hra na dudy.

Slavnosti ale nebudou jen o folkloru. Jako vždy půjdou na dračku výrobky zručných řemeslníků, chodská keramika a samozřejmě také místní malované koláče, které je potřeba napéct s předstihem a ve velkém množství.

Od rána do noci se peče doma i v pekárnách. Nejde to jinak, po malovaných koláčích se na Chodských slavnostech pokaždé jen zapráší, přestože jsou jich tisíce. Například rodinná pekárna Heleny Konopíkové v Krchlebech jich napekla dva a půl tisíce.

„480 kilo tvarohu, 210 kilo másla a tuku, 250 kilo cukru, 1700 vajec, 80 kilo máku, 80 kilo povidel a také mandle, rozinky, zakysaná smetana a litry rumu,“ popisuje výčet ingrediencí Helena Konopíková.

Od dvou hodin po půlnoci až do večera pracuje na koláčích celá čtyřčlená rodina Konopíků. Za své výrobky získali i řadu ocenění v rámci regionálních produktů.

Petra Kosová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme