První písničku napsal v 8 letech a skládá už 52 let. Jarek Nohavica slaví jubileum

Velký dort se šedesáti svíčkami by si dnes mohl dopřát folkový písničkář Jaromír Nohavica. A určitě by si ho i zasloužil: je totiž jedním z nejpopulárnějších českých zpěváků a v roce 2010 se stal zpěvákem dvacetiletí. Narodil se 7. června roku 1953 v Ostravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební ceny Anděl 2012: Jaromír Nohavica | Foto: ČTK

Jaromír Nohavica kromě folkových písniček, které mezi lidmi až zlidověly, skládá i hudbu pro divadelní představení. Přebásnil Mozartova Dona Giovaniho, Figarovu svatbu i operu Così fan tutte.

Jak svědomitě přistupuje ke svým překladům, ukazoval také pro Český rozhlas.

„‚Sám chci pána dělat směle‘ – to směle na konci, to nevím. Pan Mandalus, před válkou. ‚Znát chci pána pocit blahý‘. Pan Vonásek, výborně, v 50. letech. ‚Rád bych taky dělal pána‘. Jestli cítíte, tak je to pořád jednodušší a jednodušší a já jsem se rozhodl pro: ‚Já bych taky chtěl být pánem‘,“ přezpívával překladové nuance Jaromír Nohavica.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jarek Nohavica v portrétu Michaely Veteškové

Jaromír Nohavica se na sólovou dráhu pustil poměrně pozdě: v době, kdy už byl uznávaným textařem hlavně Marie Rottrové. Na folkové scéně se tak vynořil až ve třiceti letech. První veřejné vystoupení měl v březnu 1982 na Folkovém kolotoči v Ostravě-Porubě. Na národním finále Porty 83 vyhrál anketu diváků o nejvýraznější osobnost.

Zatímco návštěvníci koncertů ho rádi měli, cenzoři komunistického režimu to říkat nemohli. Jeho písně ani hlas nesměly znít z rádií ani z televize. Nohavicova tvorba s četnými, k režimu nekonformními metaforami tak kolovala většinou ve formě amatérských ilegálních audio nahrávek.

Jarek Nohavica (* 7. června 1953 v Ostravě) je folkovým písničkářem, textařem, libretistou, skladatelem, kytaristou a heligonkářem. A také hrdým fanouškem FC Baníku Ostrava. Bydlí v Českém Těšíně a v roce 1997 se stal mistrem republiky ve hře scrabble. Vydal 24 alb, část z nich je volně ke stažení na jeho webu.

Prvního profilového alba Darmoděj se tak Jaromír Nohavica dočkal až rok před pádem totalitního režimu.

Zákaz jeho publicity v době komunismu je tak paradoxním faktem vzhledem k tomu, že později vyšla najevo Nohavicova spolupráce s StB, kterou silně zviditelnil v roce 2007 Jaroslav Hutka písní Udavač z Těšína. Kvůli celé aféře a jejímu mediálnímu propírání Jaromír Nohavica od té doby komunikuje s médii jen s velkou nelibostí.

Dnes by měl hrát v ostravském klubu Parník, pozítří v olomouckém Letním kině. Letos v říjnu plánuje dva koncerty v pražské O2 areně.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme