První vystoupení Portless poznamenal spor o značku Support Lesbiens

Do pražského klubu Lucerna Music Bar dnes zamířili hudební fanoušci na vůbec první koncert nové české skupiny Portless, kterou založili hudebníci ze Support Lesbiens v čele se zpěvákem Kryštofem Michalem. V původní kapele zůstal jen Hynek Toman, s nímž vede Michal spor o značku. Ve hře jsou statisíce či dokonce miliony korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Portless odešli prakticky všichni členové Support Lesbiens. V původní kapele zůstal jen kytarista Hynek Toman. | Foto: oficiální Facebook Portless

Support Lesbiens se rozpadla na sklonku loňského roku, kdy ji po dvaceti letech opustil její zpěvák. Konec kapely v původní sestavě přitom nezavinily jen běžné neshody hudebníků.

Skupina byla a vlastně dodnes je podobně jako další kapely „eseróčkem“. Proto, že jde o známou a oceňovanou kapelu, na úřadu průmyslového vlastnictví má zaregistrovanou ochrannou známku, která byla donedávna majetkem příslušné firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

První vystoupení Portless poznamenal sport o značku Support Lesbiens. Podrobnosti zjišťoval redaktor ČRo Petr Sehnoutka.

Společnost přitom dodnes patří napůl zpěvákovi Kryštofu Michalovi a kytaristovi Hynku Tomanovi, kteří byli i jejími jednateli.

Toman ale v roce 2011 přepsal ochrannou známku z firmy na sebe. Jakmile se to dozvěděl Kryštof Michal, mezi hudebníky propukl konfilkt.

Hodnotu značky nyní oceňují znalci a právníci. Půjde minimálně o statisíce, ale nejspíš i více. Kapela byla vzhledem k ročnímu několikamilionovému obratu úspěšná. Před deseti lety získala dvě ceny Anděl od České hudební akademie.

Toman po odchodu kolegů přibral do kapely nové členy a pokračuje pod jejím původním názvem. Spor o značku popírá. V novém složení začne skupina hrát v květnu, a to především původní repertoár.

„My nejsme v žádném sporu. Zatím teda ne. Potřebuju s ním dořešit nějaké věci a on se mnou vůbec nekomunikuje,“ sdělil Toman Českému rozhlasu.

Michal ale celou věc vidí přesně opačně: „Pokud pan Toman nevidí jako problém to, že bez vědomí spoluvlastníka vyvedl něco ze společného eseróčka, tak je to samozřejmě jeho pohled na věc. Takže to budou muset zhodnotit právníci.“

Jde mu přitom o to, aby značka Support Lesbiens skončila, zatím se tak však nestalo. S Portless chce skládat především novou hudbu.

Petr Sehnoutka, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme