Punkoví Sex Pistols chystají podzimní výstřel

Punk není mrtev. Legendární kapela Sex Pistols se při příležitosti 35. výročí vydání svého prvního a jediného studiového alba chystá uvést na trh jeho rozšířenou verzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapela Sex Pistols v roce 1977 | Foto: Oficiální web kapely Sex Pistols

Sex Pistols se ve druhé polovině sedmdesátých let proslavili jako rebelové. Snaha šokovat jim sice vynesla odsouzení establishmentem, zároveň jim ale zajistila téměř legendární status mezi mládeží.

Texty jako „Bůh ochraňuj královnu a celý její fašistický režim" i jejich výstřední chování inspirovaly řadu dalších kapel.

Vylepšenou a rozšířenou verzi jejich prvního a zároveň jediného studiového alba Never Mind the Bollocks vydá společnost Universal letos na podzim. Zatím nezveřejnila, kolik za práva zaplatila. Jisté ale je, že už je mohla dávno vlastnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii i současnost legendární punkové kapely Sex Pistols rekapituluje reportér Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Její předchůdce EMI totiž jako první uzavřel smlouvu s kapelou Sex Pistols už v roce 1976. Jenže po jediném singlu skupinu zase zavrhl. Důvodem byl televizní rozhovor.

Několik minut plných sprostých slov a urážek plnilo stránky britských deníků po několik týdnů. Moderátor kvůli nim přišel o práci a skupina o kontrakt.

Další nahrávací smlouva měla podobně rychlý průběh a až třetí vydavatel během půl roku s nimi vydržel. Ani tak ale neměli Sex Pistols vyhráno. Dělníci odmítali vyrábět singl God Save the Queen, protože urážel královnu.

Punkoví Sex Pistols v roce 2002 | Foto: Oficiální web kapely Sex Pistols

Ze stejného důvodu ho cenzurovalo BBC a všechna soukromá rádia. Vydavatelé dokonce zfalšovali žebříček prodaných desek, aby se na královnino stříbrné jubileum Sex Pistols neumístili na prvním místě.

Nic z toho ale nedokázalo punk zastavit. A album Never Mind the Bollocks vstoupilo v říjnu 1977 do hudebních dějin navzdory snaze ho zakázat kvůli sprostému slovu v názvu. Přestože se kapela o pár měsíců později rozpadla, ovlivnila subkulturu na mnoho dalších let a dodnes má řadu fanoušků.

Ondřej Bouda, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme