Rammstein za 26 716 korun. Přeprodej vstupenek není nelegální, pořadatelé před ním ale varují

Německá rocková kapela Rammstein se v květnu po více než pěti letech vrátí do Prahy. Vstupenky na koncert zmizely během pár hodin, aby se s nimi takřka vzápětí začalo na internetu kupčit. Ceny se vyšplhaly i na trojnásobek, jednu ze vstupenek prodávající nabízel dokonce za 26 716 korun. Pořadatelé i oficiální distributoři před podobnou koupí varují, byť není nelegální. Rammstein nakonec pro velký zájem přidali druhý koncert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rammstein

Rammstein | Foto: Fotobanka Profimedia

„Chtěli jsme koupit kolem dvanácté hodiny dva lístky, ale už to nešlo. Uvažoval jsem, že bych si je koupil od přeprodejců, třeba na Viagogo nebo Bazoši a Aukru, ale jsou hodně drahé a bojím se, že budou falešné,“ popsal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu jeden ze zájemců o vstupenky Milan Valalik.

Oficiálně se vstupenky začaly nabízet v pátek 25. listopadu od 9.00, a to ve dvou prodejních sítích. U Ticketportalu si jich zájemci mohli koupit maximálně šest najednou, u společnosti Ticketpro osm. „Každý jsme měli polovinu kapacity, která byla určena do prodeje. My jsme prodávali zhruba 13 500 vstupenek a vyprodaly se během dvou hodin,“ upřesnil jednatel Ticketportalu Matin Lokaj.

Nebývalý zájem překvapil i hudebního publicistu a šéfredaktora časopisu Fakker Petra Adámka. „Dostaly se ke mně dokonce zprávy, že někteří lidé hodinu v kuse refreshovali obrazovku počítače, a k lístkům se stejně nedostali, protože systém byl přetížený,“ přiblížil Adámek.

Jedna vstupenka za 26 716 korun

První inzeráty na vstupenky na vyprodaný koncert se na serveru Bazoš objevily hned v pátek, další přibyly o víkendu. Ty k pódiu, původně za 1690 Kč, majitelé nabízeli i za více než trojnásobek.

Obdobně tomu bylo i na aukčním serveru Aukro. Vstupenku k pódiu mohli zájemci dražit od 2550 korun, nabídky těch nejdražších pak začínaly na zhruba 4000 Kč.

Zřejmě rekordní sumu ale požadoval prodejce na serveru Viagogo, který funguje v téměř 60 zemích. Nejdražší vstupenka tam přišla na neuvěřitelných 26 716 Kč.

Předražování vstupenek povoleno

Ačkoliv na velkých serverech najdou fanoušci vstupenky za několikanásobek pořizovací ceny, pořadatelé ani oficiální distributoři s tím příliš nezmohou. „Nenašli jsme zatím žádný způsob, jak se proti tomu bránit jinak než apelovat na zákazníky,“ připustila pro Zpravodajský web ČRo ředitelka společnosti Ticketpro Simona Matějková.

Na koncert do Prahy dorazí i fanoušci z okolních zemí
Rammstein zahrají v Praze 28. a 29. května. Druhý koncert přidali kvůli velkému zájmu až v pondělí, lístky se začaly prodávat ihned. O pražský koncert nebudou mít zájem jen Češi, ale zřejmě také Němci, Poláci a Slováci. Podle hudebního publicisty Petra Adámka tomu nahrává rozmístění evropských koncertů. „Ve čtvrtek 25. května hrají v Dánsku a potom hned za tři dny v Praze. Pak sice mají velké německé festivaly, lístek ale stojí kolem 200 eur,“ upřesnil.

Praktiky Viagogo či dalších přeprodejců nicméně neodporují zákonu. „Pokud podnikatel vstupenky řádně nabyl za účelem dalšího prodeje, může si určit cenu sám,“ vysvětlil mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich s tím, že pokud byli kupující předem seznámeni s cenou, byť vyšší, nejsou klamáni.

Podle Martina Lokaje z Ticketportalu je to ale nefér vůči fanouškům skupiny. „Servery Viagogo nebo Ticketonline fungují jednoduchým způsobem. Každá z těchto společností má najaté pěšáky, kteří mají registrace u oficiálních sítí a skoupí maximální kapacitu vstupenek. Poté je poskytují těmto serverům za nekřesťanské peníze,“ přiblížil.

„Další věcí je, že v 90 procentech si vstupenky mezi sebou množí, takže minimálně polovina vlastníků těchto vstupenek se na koncert nedostane. Nemá garantovaný vstup, protože nenakupuje u oficiálního prodejce,“ upozornil.

Mohou se objevit falešné vstupenky?

S koncerty, o něž je mimořádný zájem, je často spojen prodej padělků. „Tyto vstupenky budou u vstupu odhaleny,“ varoval Petr Novák z pořadatelské firmy Live Nation.

Kvalita falešných vstupenek je v současnosti na takové úrovni, že rozeznat je od pravých bývá obtížné. „Některé falešné lístky vypadají kolikrát lépe než ty originální,“ upozornila mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Pravost vstupenek zakoupených u přeprodejců si ovšem lidé nemohou zpětně zkontrolovat. Oficiální distributoři Ticketpro a Ticketportalu službu neposkytují, ačkoliv by mohli. „Jako oficiální prodejce vstupenek deklarujeme: nekupujte vstupenky u překupníků, kupujte je u nás. Jediný způsob, jak jde zlikvidovat překupnický trh, je, že se tam nebudou vstupenky kupovat,“ vysvětlil jednatel Ticketportalu Lokaj.

Kapela Rammstein se po více než pěti letech vrátí do Prahy. V květnu zahraje v Eden Aréně

Číst článek

Viagogo na opakované dotazy Českého rozhlasu neodpověděla, stejně jako obdobná služba Onlineticketshop. Obě firmy ale na svých stránkách uvádějí, že za vstupenky ručí. Oficiální prodejci ale před nákupem přeprodávaných vstupenek varují, stejně jako policie a Česká obchodní inspekce.

„Spotřebitelům vřele doporučujeme, aby lístky nakupovali u oficiálních prodejců. Vstupenky jim prodají za cenu, která je standardně uvedena na lístku, a jen u nich mají konkrétní záruku. Pokud to koupí jinde, tak nemohou vědět, zda lístek je, nebo není pravý a jestli se na koncert skutečně dostanou,“ uzavřel mluvčí ČOI Fröhlich.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme