Rappeři společně se symfoniky z ČRo zhudební Shakespearovy sonety

Sto devět lidí v orchestru, dva rappeři a William Shakespeare. Takový bude dnešní večer v pražském Obecním domě. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje novou skladbu Zdeňka Merty Shakespeare´s RAPsody. Spojení rapu, symfonie a Shakespearových sonetů vymyslel Oto Klempíř ze skupiny J.A.R. Ten také společně s rapperem Jamesem Colem ve Smetanově síni vystoupí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symfonický orchestr Českého rozhlasu / Prague Radio Symphony Orchestra

Symfonický orchestr Českého rozhlasu / Prague Radio Symphony Orchestra | Foto: Khalil Baalbaki

Oto Klempíř chtěl připomenout nadcházející výročí Shakespearovy smrti. Zároveň pro něho bylo důležité ukázat posluchači, jak nadčasový a univerzální je to autor, i co se týká hudebního zpracování.

„Je to drama. Hudba i sonety jsou drama, protože láska je největší drama. Člověk je emocionální tvor. Není to od přírody žádný marketér, jsou to bouře lásky,“ říká Klempíř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes večer spojí síly Symfonický orchestr ČRo s rappery. V pražském Obecním domě zahrají Shakespearovy sonety. Více od Radka Kříže

Pro autora hudby Zdeňka Mertu nešlo o první setkání se Shakespearovým textem, poprvé ale zhudebňoval sonety a poprvé počítal ve výsledné kompozici s rapperskou složkou.

S Oto Klempířem a Jamesem Colem se několikrát při skládání setkal.

„Byl jsem s nimi průběžně ve styku, nahráli jsme několik demosnímků, podle kterých jsem dělal orchestrální části. Psal jsem to přes léto, několik měsíců. Člověk to nedělá každý den osm hodin, ale chce to nějaký odstup, čas a prostor. Hlavně si na to udělat čas v hlavě. Taková věc se dá napsat za pár dní nebo za týden, ale je lepší se na ni za 14 dní podívat a najednou si člověk uvědomí, že to může být ještě jinak. Hodně se vyvíjela,“ popisuje Merta.

Když Shakespeare rapuje

Číst článek

Pro rappera Jamese Cola je sice angličtina velice blízkým jazykem, na dnešní vystoupení se ale připravoval s dvojjazyčným překladem od Martina Hilského. Chtěl pochopit všechny skryté významy, které Shakespeare do svých textů vložil.

„Přijde mi, že i když je to strašně staré, tak je to neuvěřitelně sexy. Pro mě je to symfonická hudba, pod kterou chvílemi probublává nějaké živé bicí. A to zaléváme Shakespearovými sonety jako nádhernou šlehačkou,“ přirovnává Klempíř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rappeři se symfoniky z ČRo zhudební Shakespearovy sonety. O projektu mluvil Oto Klempíř, který spojení sonetů, rappu a symfonie vymyslel

Zpěvák a textař ze skupiny J.A.R. se podílel na hudbě k filmům Snowboarďáci, Rafťáci nebo Rock podvraťáků. Hudba je sice podle něj jenom jedna, ale zrytmizovat tak velké těleso jako Symfonický orchestr Českého rozhlasu bylo komplikovanější než sladit malou kapelu.

„Obrovské novum práce bylo v tom, že člověk musí poslouchat daleko více rytmů, daleko více výrazových prostředků v daleko masovějším měřítku, než je u malé kapely. To bylo pro mě základem,“ popisuje práci Klempíř.

Dnešek v pražském Obecním domě nebude patřit pouze Shakespearovi. Před ním zazní i hudba George Gershwina nebo Aarona Coplanda. Vystoupí i herci Bára Štěpánová nebo Jan Šťastný. Večerem provedou moderátoři Radiožurnálu Lucie Výborná a Jan Pokorný.

Videozáznam koncertu bude zveřejněn na socr.rozhlas.cz.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme