Restaurátor zachránil vzácný klavír z dob carského Ruska

Jihočeský klášter Zlatá koruna získal unikátní klavírní křídlo značky Bechstein, které kdysi patřilo petrohradskému carskému paláci. Nástroj, jenž je zároveň uměleckým dílem, bude aktivně využíván ke hře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unikátní klavírní křídlo firmy Carl Bechstein bylo původně vyrobeno pro carský palác

Unikátní klavírní křídlo firmy Carl Bechstein bylo původně vyrobeno pro carský palác | Foto: Klášter Zlatá Koruna

Klavír patří Národnímu památkovému ústavu, který jej získal od restaurátora Tomáše Daška z Rychnova nad Kněžnou. Dašek nástroj objevil v zuboženém stavu v Kyjevě. Neodolal, zakoupil jej a úspěšně zrenovoval.

Památkovému ústavu nabídl nástroj za pouhých 300 tisíc korun, což je cena, za kterou klavír zrekonstruoval. Jeho podmínkou bylo, aby byl klavír využíván k živému hraní, ne pouze jako muzejní exponát. Skutečná hodnota křídla je ovšem nevyčíslitelná, protože jde o unikátní kus, navíc s velmi pohnutou historií.

Koncertní křídlo nese značku renomované berlínské firmy Bechstein. Na klavíry této značky hráli takoví mistři, jako byli Ferenc Liszt nebo Claude Debussy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Pavla Kuchtová vyslechla pohnutou historii unikátního klavírního křídla

Nástroj postavili roku 1870 v Berlíně přímo na zakázku pro carský palác v Petrohradě, kde sloužil při koncertech a slavnostních příležitostech. Dokládají to vyřezávané lví hlavy nad klaviaturou, které jsou k vidění například i na mostě v Petrohradě.

Skutečným důkazem a jakýmsi rodným listem nástroje jsou ale dokumenty a štítky, které byly nalepené uvnitř klavíru. Dá se z nich vyčíst, kdo s klavírem obchodoval, kdo ho ladil a staral se o údržbu. Před 2. světovou válkou byl klavír převezen na Ukrajinu, kde vystřídal několik majitelů, až skončil ve velmi zbědovaném stavu v Kyjevě.

Lidé budou mít první možnost si unikátní nástroj poslechnout v neděli 21. dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek. V 15 hodin se ve Zlaté koruně koná odpolední matiné. V srpnu a září pak v klášteře proběhne Královský hudební festival. Dramaturgové se budou snažit jej letos co nejvíce naplnit klavírní hudbou.

Pavla Kuchtová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme