Rob Smith: dubstepové dunění v Crossu

O tomto víkendu se vyznavači dubstepu mají na co těšit. Do pražské Roxy se v sobotu 9. října na akci Beatcase dostaví duo Skream a bývalý junglista James Boyle a.k.a. Breakage. Zajímavá akce se ale v ten samý večer – pro pure fanoušky tohoto temného žánru s přesahy do reggae a dubu – rýsuje i na jiném místě. V holešovickém Crossu se totiž koná další díl z řady akcí Bass Casemate.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rob Smith aka RSD | Foto: Press kit

Mimo kvalitní české DJské enklávy se zde představí i bristolský pionýr a člen proslulých Smith and Mighty, v posledních letech tvořící jako RSD. Mocný Rob Smith, který nahrál něco ze své diskografie i pod jménem Blue and Red, má za sebou bezmála třicetileté tvůrčí období, při němž vznikl i nespočet geniálních remixů.

Sobotní Bass Casemate tentokrát zahájí v jednadvacet hodin DJ DX, který si podle vlastních slov připravil striktně nedubstepovou dvouhodinovku, kterou plánuje lehce rozbít jinak kontinuální večer. U jeho osoby bych se měl ještě pozastavit a říci, že je autorem soundsystému pro uskupení Forward March Posse, kteří na celý večer do Crossu propůjčí svůj killer sound, takže se máte, co se týče kvality zvuku, na co těšit. Hodinu před půlnocí pak začne svůj set DJka Orea, aby připravila publikum na alfu a omegu sobotního večírku.
Rob Smith aka RSD by se měl na pódium dostat půl hodiny po dvanácté a pro tento večer osamocen. Říkám to proto, že osobně bych si přál, aby ho na mikrofonu podpořil nějaký vokalista, například japonská princezna Likkle Mai, se kterou se již několikrát objevil v klubech a která s ním na začátku letošního roku natočila těžkotonážní skladbu Prophecy.
Na hlavní stagei se představí ještě DJ Yukimura s Ras Jahdonem a liberecký aktivní producent a DJ Ans. Pokud vás tato část programu nenadchla, stačí sejít několik pomyslných schodů a na druhé scéně si vychutnat experimentální dub, hip hop a world beat v podání Deus Ex Machiny, dvojice Wadi a Coltcharam nebo Skota žijícího v Praze, vystupujícího pod nickem ISM.

Britský veterán Rob Smith je už několik desítek let považován za hnací motor neobvyklé bristolské scény. Experimentálním přístupem k hudbě odkazuje ke kořenům v reggae a dubu a tyto žánry posouvá dál – až k nekompromisnímu podání dubstepu. Svou dlouholetou hudební pouť začíná v místní roots reggae kapele Restriction, jejíž skladby v té době produkuje samotný Mad Professor. Důležitým mezníkem je pro něj určitě i spolupráce s dvojicí Ray Mighty a Peter D. Rose, se kterými pod jménem Smith and Mighty v roce 1988 vydávají první dvanáctipalec Anyone na své vlastní značce Three Stripe a společně fungují i v projektu More Rockers, to ale až o šest let později. Jejich zvuk byl tehdy postaven na hiphopovém beatu s reggae-dubovými postupy, podpořenými často ženskými vokály a samplovanými zvuky efektů z šedesátých let. Poslední zmínka z historie RSD ale musí mířit k legendárním triphoperům Massive Attack. Těm dvojice Smith and Mighty produkovala historicky první singl Any Love.

RSD | Foto: Press kit

O historii Roba Smitha víte dost, nyní je na vás, abyste si přišli vychutnat jeho nynější pohled na hudbu a především dubstep. Přijďte se přesvědčit sami. V sobotu 9. října v holešovickém Crossu se rozjede legenda naplno. Více informací hledejte na www.crossclub.cz.

Ukázka ze selekce Roba Smitha a.k.a. RSD. Za mašinami je s ním Likkle Mai. Tato japonská zpěvačka a producentka svou hudební kariéru začínala v kapele The Dreamlets, v současnosti má svou rádio show a vlastní label. Píseň z ukázky se jmenuje Prophecy a vyšla dvakrát. Tato verze potom v únoru tohoto roku na sedmipalci a labelu Zero Rockers. Značka – těžko k sehnání a těžkotonážní…Plylist pořadu:
Fat Freddys Drop - The Raft - Stepper's dub // The Drop
Radikal Guru - Strong Dub // Dubbet Out
Kaly Live Dub - What a Dub // Jarring Effects
Dubblestandart - I Do Voodoo feat Lee Perry - RSD RMX Steppers version // Collision Germany
OMFO - Bagdub // G-Stone Recs
Echo Ranks - Weepin Moaning // Asaiah Records
Indigenous Resistance - Indigenous & Sacred feat Christiane D // IR
Abassi All Stars - Ital Dub // Deep Root
Dub Machinist fest. Bongo Chilli - Dub Stability // Tablet
Muzikal Ben - Master Of Works // Equal Brothers
The Blackstarliners - Roaring Lion // Original Dub Gathering
Jah Billah - Revolution // Original Dub Gathering
Evergreen and Landlord feat Danman - Jah Rain // Ranking Recs.
Evergreen and Landlord feat Danman - Jah Rain - RSD remix // Ranking Recs.
Smith and Mighty - Anyone feat. Jackie Jackson // Three Stripe
Smith and Mighty - The Dark feat. Jackie Jackson // Three Stripe
Massive Attack - Any Love // Massive Attack Records
Dubkasm - More Jah Songs feat Tena Stelin - RSD remix // Sufferah's Choice Recs
Henry and Louis feat Steve Harper - Rise Up - RSD remix // 2Kings Records
Zion Train feat Brinsley Forde - Rainbow Children // Universal Egg
Zion Train feat Brinsley Forde - Rainbow Children Dub // Universal Egg
RSD - Bristol Blades - remix // Police In Helicopter

Jakub Johánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme