Rock'n'rolly hrál na piano i nohama. Jerry Lee Lewis slaví osmdesátiny

Jerry Lee Lewis slaví osmdesátiny. Americký muzikant, který patří mezi průkopníky světového rock'n'rollu, se proslavil nejen hudbou samotnou, ale i energickými vystoupeními, při nichž hrál na piano třeba i nohama. Od roku 1986 je součástí americké Rock'n'rollové síně slávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerry Lee Lewis v 50. letech | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo, Maurice Seymour

Hudbě se Jerry Lee Lewis začal věnovat už v dětství, cesta k pianu však nebyla přímá.

„Když mi bylo šest sedm let, hrál jsem vcelku dobře na kytaru, ale piano mě vždycky fascinovalo a přitahovalo už v té době. Brzy jsem zjistil, že to je ten nástroj, na který chci hrát, že to je ten, na který dokážu zahrát, co chci,“ svěřil se muzikant v jednom televizním rozhovoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jerryho Lee Lewise připomněla redaktorka Klára Fleyberková

V padesátých letech unesla Jerrryho Lee Lewise vlna rock'n'rollu, s pianem to však neměl zrovna jednoduché.

„Trvalo poměrně dlouho dostat piano do popředí. V té době pódiím vládly kytary. Stačilo, aby někdo zahrál dva akordy a trochu zazpíval, a byl hvězda. To tak prostě bylo. A stát se pianistou bylo trochu složitější,“ líčil Lewis.

Hraním na piano si Lewis nejdřív přivydělával při studiích. V roce 1956 se pak spojil s producentem, který objevil takové hvězdy jako Elvise Presleyho nebo Johnnyho Cashe, a hvězdná kariéra mohla začít.

Hudební svět Jerry Lee Lewis neovlivnil jen svojí hudbou, ale i dynamickou hrou.

Své fanoušky, jichž má dodnes početný zástup, ohromuje Jerry Lee Lewis mimo jiné i tím, že při koncertech často hrává ve stoje, do kláves mlátí nohama nebo si na klavír rovnou sedá.

To od něj ostatně převzaly další hvězdy jako Elton John nebo Billy Joel.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme