Rocker Dvořák a houslista Svěcený pokračují v hudební fúzi Vivaldianno

Po roce pečlivých příprav a nahrávání ve studiu vyšlo CD Vivaldianno mmxII, symbolicky s dvanácti novými skladbami. Hlavní protagonisté – houslový virtuos Jaroslav Svěcený a rockový klávesista Michal Dvořák – tak pokračují v úspěšném projektu Vivaldianno 2008.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Dvořák | Foto: Alžběta Švarcová

Od posledního společného alba protagonistů uplynuly čtyři roky. Nápad na spolupráci vzešel od Michala Dvořáka.

„Já jsem Jardovi zavolal a Jarda mi tenkrát vysvětlil, že Čtvero ročních období mělo ve svých původních partiturách od Vivaldiho takové sonety, které nádherně popisovaly, co se v té muzice děje. A mně běžel ten film z těch sonetů v hlavě,“ vzpomíná.

Tak se zrodil projekt Vivaldianno – hudba k filmu bez filmu. V jeho aktuálním pokračování se nechali hudebníci inspirovat kromě Vivaldiho i Mozartem, Bachem, Piazzolou nebo Fritzem Kreislerem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rocker Michal Dvořák a houslista Jaroslav Svěcený představují nový projekt Vivaldianno mmxII

„Jsme inspirováni autory od baroka až po 20. století. Nejmladší je Astor Piazzola – ten žil až do roku 1992. Je to argentinský hudební mág, hrál na různé nástroje a spoustu let žil v Paříži. Dokázal brilantně propojit latinskoamerické prvky s klasikou a to je ideální půda k tomu, jak se inspirovat a vystavět na této hudbě ještě něco dalšího. To mě nesmírně bavilo,“ uvádí Jaroslav Svěcený.

Michal Dvořák si od počátku přál, aby projekt vyzněl artrockově. V pilotním díle se rock s klasikou a world music ještě oťukávaly, ve druhém suverénně propojily. Jistě k tomu přispěly i Michalovy toulky po světě a zkušenost z pilotního alba.

„Nám do práce na tomhle projektu vlezla moje cesta, kterou jsem plánoval asi šest let – Pandurango, kde jsem poznal spoustu nových etnických nástrojů. Tak se mi do toho vloudila i world music,“ přiznává.

Turné pokračování Vivaldianna zahájí jeho tvůrci na Smiřických svátcích hudby. Nové skladby se představí na patnácti místech Česka, počet účinkujících se bude podle kapacity pódia pohybovat od 14 do 45 lidí.

Jitka Benešová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme