Rolo Tomassi svůj stín nepřekročili

24. června vyšlo u Hassle Records druhé album sheffieldských mladíčků Rolo Tomassi s názvem Cosmology. Pětice britských plus-dvacátníků v čele se sourozeneckou dvojicí Eva a James Spenceovi k sobě svým předloňským debutem Hysterics přitáhla pozornost hudebního tisku, který obdivoval jejich brutální, a přece sofistikovaný math-core s čerstvým nábojem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolo Tomassi (Eurosonic) | Foto: Stanislav Soukup

Na (příznačně nazvané) debutové desce Hysterics nasadili Rolo Tomassi laťku pěkně vysoko. Výbušná kombinace zběsilých hráčských výkonů, desítek nevypočitatelných turbulencí v rámci jedné skladby a v neposlední řadě drobné blondýnky v elegantních šatečkách, která si z hrdla rve zvuky, za něž by se nemusel stydět leckterý blackmetalový matador, naplnila fanoušky nemalým očekáváním ohledně druhého alba. Teď tedy Rolo Tomassi představují svůj komplexní pohled na hudební vesmír. Jaká je, ta jejich kosmologie?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rolo Tomassi svůj stín nepřekročili

Na druhé album, které má odjakživa potvrdit potenciál dané kapely a dokázat, že to první nebylo jen šťastným karambolem, možná až příliš podobná debutu. Přestože produkce se tentokrát ujal populární Diplo (který má jinak k math-coru blízko asi jako Miles Davis k dechovce), zvukový rozdíl vůči Hysterics je zcela zanedbatelný. Stopáž se o deset minut zkrátila na silnější půlhodinku, možná o fousek ubylo nintendoidních kláves a přijazzlých vyhrávek, maličko se asi ubralo i na tempu. První polovina Cosmology, zpočátku nalámaná do několika minutových miniatur, prosviští ve velmi příbuzném duchu jako na první desce. O poznání ale ubylo výraznějších melodických nápadů. Fragmenty jsou tu nasypané na hromadu, jako když se lesem prožene vichřice, a žádný z nich příliš nevyčnívá. Zbývá se je poctivě naučit zpaměti a dávat pozor na třísky.

Rolo Tomassi - Cosmology | Foto: Press kit

V půlce alba pak konečně přijdou zapamatovatelnější pecky: singlová Party Wounds a ještě singlovitější, ale zatím nesinglová Unromance.A opět podobně jako tomu bylo na debutu, v závěru desky si Rolo Tomassi dopřáli prostor k většímu kompozičnímu rozmachu. V půvabné Kasia se navíc přiblížili k baladě, jako zatím nikdy.

Sečteno a podtrženo, Rolo Tomassi na dvojce Cosmology svůj stín nepřekročili; na druhou stranu ale ani zásadně nepropadli. V podstatě tak rozmnožili řady hudebníků, kteří po nadějném nebo vysloveně dobrém debutu (napadají mě The Dead Weather nebo Wavves), prostě natočili jeho druhé pokračování jen v detailech odlišné od prvního dílu. Jestli chtějí Rolo Tomassi dostát ambicím hardcorových inovátorů, budou muset na třetím kusu přitlačit na pilu a udělat pořádný krok do neznáma.

Rolo Tomassi | Foto: Press kit

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme