Rusko vysílá ‚Buranovské bábušky‘ do soutěže o nejlepší píseň Eurovize

Vyšívané zástěry, boty spletené z lýka, prošedivělé vlasy schované pod květovanými šátky. Hvězdy pop-music byste si možná právě takhle nepředstavovali - zpívající babičky z ruského Udmurtska ale vyprodávají sály a namířeno mají dokonce i na mezinárodní scénu. Právě ‚Buranovské bábušky‘ totiž Rusko letos vysílá do soutěže o nejlepší píseň Eurovize.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buranovské bábušky z ruského Udmurtska (Galina Koněvová)

Buranovské bábušky z ruského Udmurtska (Galina Koněvová) | Zdroj: Reuters

O ruských vesnicích se říká, že z nich mizí život - tady v udmurtském Buranovu to ale rozhodně neplatí. V malé vesničce o necelých sedmi stech obyvatelích se střídají novináři jako na běžícím pásu. Napilno má ale především osmičlenný sbor ‚Buranovských bábušek‘.

Zpěvačky, z nichž většině je přes 70 let, v místním domě kultury poctivě zkoušejí svůj soutěžní kus do květnového finále Eurovize. Oblečené do vyšívaných šatů a květovaných šátků, ozdobené tradičními náhrdelníky ze starých mincí opakují udmurtské sloky i anglický popěvek: „Come on and Dance, boom boom, hahaha!"

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou reportáž Zblízka zpravodajky Lenky Kabrhelové si můžete také poslechnout

„To víte, že jsme měly radost, když jsme postoupily do Eurovize," směje se jedna z bábušek - Aleftina Bjegiševová. Sama se národního výběru nezúčastnila kvůli operaci, teď je ale zpátky v akci a spolu s ostatními se připravuje na soutěžní vystoupení v ázerbájdžánském Baku.

„V udmurtských vesnicích se zpívalo vždycky, všechny zpíváme odjakživa. V téhle sestavě fungujeme posledních 12 let," vysvětluje vedoucí souboru a zároveň jeho nejmladší členka Olga Tuktarevová. Z počátku podle ní bábušky zpívaly jen udmurtské a ruské národní písně, časem ale - s rostoucí popularitou - začaly repertoár obměňovat.

„Vedly se dlouhé debaty o tom, jestli inovacemi neničíme tradiční udmurtskou hudbu. I já sama mám neustálé pochyby. Ale když vidím, jak si s bábuškami prozpěvují písničky naše děti, a udmurtština tak zůstává naživu, je mi jasné, že je to potřeba," říká Olga. Právě připoutání pozornosti k malému ugrofinskému národu, sídlícímu na východě evropské části Ruska, k jeho jazyku a kultuře je jedním z hlavních úkolů, který si bábušky vytknuly.

Peníze na stavbu kostela

Udmurtů ubývá a s nimi mizí i živá kultura a řeč, která je na seznamu ohrožených jazyků UNESCO. Účast souboru v poháru Eurovize má podle Olgy Tuktarevové ale i další důvody.

„Napadlo nás, že by bylo dobře, kdyby naše vesnice zase měla svůj vlastní kostel, který sovětský režim zlikvidoval v 50. letech. I Buranovo má své problémy, hodně mužů tu pije, říkaly jsme si, že by bylo dobře povzbudit tu duchovní život," říká Olga Tuktarevová, podle níž už se podařilo shromáždit téměř celou sumu potřebnou na stavbu.

Buranovské bábušky z ruského Udmurtska | Foto: Reuters

Ze všeho nejvíc ale bábušky svojí energií, entuziasmem, pohostinností a optimismem Rusku i zahraničí dokazují, že i starší generace je akční, plná života a radosti.

76letá Galina Koněvová, která se může stát vůbec nejstarší účastnicí Eurovize v historii, nemarní ani minutu. Doma u přesazování rajčat mi líčí svůj denní pořádek a směje se, že jí ani ostatním bábuškám pro všechen mediální zájem nezbývá čas na běžnou práci doma a na zahradě, natož pak na koníčky - k nimž patří třeba lyžování. Na televizní kamery si podle Galiny zvyká už i kocour Artist a koza Milka, která zažila dojení téměř v přímém přenosu.

Do Ázerbájdžánu se podle svých slov těší, jak ale dodává: „Všude dobře, doma nejlíp.“ Jak se zpívá i v udmurtských písních.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme