Rybova Česká vánoční mše zněla i kostelem v Bruselu

Vánoční mše Hej mistře, vstaň bystře Jakuba Jana Ryby patří k českým Vánocům. Letos ale zněly její tóny také v jednom kostele v Bruselu. Pro české, slovenské i belgické posluchače ji připravil pěvecký sbor Brusinky neboli Brussings, který tvoří zpěváci čeští, slovenští i dva cizinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby letos zněla kostelem v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Brusinky zpívají v Bruselu už šesti let. Do sboru chodí nacvičovat zpěváci nejen z řad zaměstnanců evropských institucí, zpívají i jejich partneři nebo známí. Rybovu mši s Čechy a Slováky nacvičovali dokonce jeden Švéd a jedna Němka.

„Rozhodnutí padlo z toho důvodu, že Brusinky v současnosti nejsou schopné zkoušet pravidelně. Je málo mužských zpěváků. Proto mě napadla taková varianta, že uděláme projekt, kterého by se účastnili i externisti, kteří nemohou docházet na všechny zkoušky,“ vysvětluje sbormistr Přemysl Žák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o vystoupení pěveckého sboru Brusinky připravil bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Rybova mše má tu dobrou vlastnost, že se dá s úspěchem a efektem provést jako super skladba s výbornými sólisty a orchestrem i jako skladba, která se provozuje třeba jen s pár strejcema a tetkama na venkově s doprovodem varhan. Pokaždé to zní hezky, přesvědčivě a vánočně,“ míní sbormistr.

Samotnému předvedení v kostele svatého Petra v bruselské čtvrti Woluve St. Pierre ale přece jen předcházelo několik zkoušek pod taktovkou pečlivého sbormistra.

Pěvecký sbor Brusinky neboli Brussings tvoří hlavně Češi a Slováci žijící v Bruselu | Foto: Pavel Novák

Francouzi žijící v Bruselu, Marie-Noël a Joseph, si pochvalovali ženské sopránové sbory a odhodlání, s jakým zpěváci mši předvedli. Ačkoli nerozuměli textu, slavnostní nálada z toho prý byla cítit.

Paní Magda z farnosti svatého Petra považuje za skvělé hlavně to, že ve sboru jsou i mladí zpěváci. Ne jako u nich v kostelním chóru, kde jsou všichni starší než pan farář. Podle ní zahřeje u srdce, když vidí, že mladá generace Čechů a Slováků pokračuje v tradici sborového zpěvu.

Pavel Novák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme