S památkou děvčat z Terezína seznámí berlínské publikum opera

Moderní operu Děvčata z Terezína, jejíž libreto vzniklo na základě knihy Děvčata z pokoje 28, představí dnes bonnský církevní sbor v Berlíně. Právě dnes si svět připomíná den obětí holocaustu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ložnice v Terezíně

Ložnice v Terezíně | Foto: Viking-nl

Jde o moderní operu složenou na zakázku Filharmonického sboru Bonn britským skladatelem Davidem Paulem Grahamem. Zpívají v ní mladí zpěváci, kteří zpívají už šest nebo osm let a v současné době je jim nejčastěji mezi 13 a 16 lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Christ mlvuí v Odpoledním Radiožurnálu o nastudování opery Děvčata z pokoje 28.mp3

Na přípravě originálního představení se podílela i Jana Christ, členka jednoho z bonnských církevních sborů.

„Tato opera vznikla na základě opery docela jiné, a sice dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Tuto operu nastudoval asi před třemi lety ředitel Filharmonického sboru Bonn se svým dětským sborem. Při svých rešerších narazil na knihu o děvčatech z pokoje 28, která při provedení opery Brundibár účinkovala,“ řekla Jana Christ.

Dodala, že podnětem ke složení nové opery se pak stalo setkání se ženami, které hrůzy Terezína přežily. Nová opera chce podle jejích slov ukázat, jak hudba pomáhala přežít v tak nepředstavitelných podmínkách.

Klára Stejskalová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme