Šéfdirigent Jiří Bělohlávek se ‘upsal‘ České filharmonii

Tři měsíce vyjednávali zástupci ministerstva kultury s Jiřím Bělohlávkem o tom, že by se měl stát novým šéfdirigentem České filharmonie. V podvečer obě strany původně ústní dohodu stvrdily podpisem. Nastoupit do čela nejprestižnějšího hudebního tělesa v České republice by měl Bělohlávek na podzim 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Bělohlávek a ministr Jiří Besser | Zdroj: ČTK

Kontrakt s tímto světově uznávaným dirigentem je na čtyři roky s možností dalšího prodloužení.

Jiří Bělohlávek se zároveň stane i hudebním ředitelem, a bude tak mít větší pravomoci, například v uměleckých otázkách. Ministr kultury si od toho slibuje větší využití Bělohlávkových zkušeností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudební publicista Petr Veber hovořil o příchodu Jiřího Bělohlávka k ČF v Ozvěnách dne Radiožurnálu

S českými filharmoniky začne Bělohlávek pracovat od podzimu 2012, kdy skončí jeho působení na prestižním šéfdirigentském postu Symfonického orchestru BBC v Londýně. Ve stejném roce opustí místo šéfdirigenta ČF Izraelec Elijahu Inbal.

„Celá moje vize se dá v zásadě říci jednou větou: vrátit vnitřní život tělesa k poctivé práci a velkému uměleckému usilování a vnější život tělesa vrátit na tu úroveň, kterou si naše první hudební instituce celou svojí velkou historií zaslouží,“ řekl Bělohlávek Radiožurnálu na otázku, s jakým cílem do České filharmonie přichází.

Podle Petra Vebera, vedoucího redakce vážné hudby ČRo 3, je dohoda o nástupu Bělohlávka k filharmonii dobrou zprávou. Je přesvědčen o tom, že jí nabídne náročnou, ale vysoce umělecky posvěcenou práci.

„O tom jsem přesvědčen osobně, to skutečně z koncertů Jiřího Bělohlávka, tak jak je znám, lze usuzovat jako naprostou samozřejmost. Ptal jsem se ho, když teď přijde z Londýna, co může nabídnout orchestru, když ten známý politik kdysi nabízel Britům pot, slzy a krev. Odpověděl mi, že může nabídnout radost z hudby,“ prohlásil Veber v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Eva Rajlichová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme