Shrinebuilder: strhující proud tvrdé hudby

Doom-metaloví superhdrinové Shrinebuilder do Čech měli dorazit už na jaře. Do cesty jim ale zákeřně vstoupil mrak popela z islandské sopky. Natěšeným fanouškům smutně sklaply čelisti, ale nakonec jsme se přece dočkali. Shrinebuilder do Prahy přijíždí 16. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shrinebuilder | Foto: Julie Patterson

Takzvané superskupiny složené ze slavných hudebníků bývají obvykle spíš superzklamáním. Americká těžkotonážní čtyřka Shrinebuilder byla zdrojem velkých očekávání dlouhou dobu předtím, než vůbec vypustila do světa první notu. Těžko se divit, jeden z jejích členů je větší ikonou alternativního metalu než druhý. Počítejte se mnou: kytara a zpěv - Scott Kelly, jeden ze dvou frontmanů žánrotvorných Neurosis. Druhá kytara a zpěv - Scott „Wino" Weinrich, lídr doomových veteránů The Obsessed, St. Vitus a dalších. Basa a zpěv - Al Cisneros, třetina stoner-proroků Sleep a polovina Om. Bicí - Dale Crover, bezchybná mašina v zádech Melvins. Víc heavy už to být nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shrinebuilder: strhují proud tvrdé hudby

A co lepšího: jejich eponymní debutová deska, která vyšla před rokem u labelu Neurot, je příslovečnou výjimkou potvrzující výše zmíněné pravidlo. Album ani v nejmenším není pouhým slepencem charakteristických rukopisů jednotlivých členů. Respektive, najdete na něm kellyovské drtivé riffy, nablueslé winovské vyhrávky, hypnotickou cisnerovskou basírku i jazzovou inteligenci croverovsky vpašovanou do brutální dělostřelby. Ale všechny elementy se naprosto organicky slévají do jednoho strhujícího proudu tvrdé hudby sycené z různých kořenných odnoží rockového undergroundu. Nepřeslechnutelné individuality tu pro změnu táhnou rukou společnou za jedno ocelové lano; jedinec samotný ostatně chrám nepostaví ani za celý život.

Shrinebuilder - turné po Evropě 2010 | Foto: Press kit

Shrinebuilder svou skvělou invenční deskou víc než naplnili vzedmutá očekávání fanoušků, a konečně tedy i my budeme mít možnost si tenhle ostrý koktejl vychutnat naživo. Za sebe prohlašuju, že jestli se na obloze objeví jediné zrnko severského prachu, které by jim mělo zkřížit cestu do Prahy, postarám se o vyškrtnutí Islandu z mapy Evropy.

Shrinebuilder, 16. listopadu, klub Futurum Praha. Support Ema Camelia.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme