Shugo Tokumaru a jeho popové origami

O třicetiletém japonském zpěvákovi a multiinstrumentalistovi Shugo Tokumarovi mnozí z nás slyšeli až v roce 2008: tehdy se jeho třetí znamenitá deska Exit dostala na shrnujícím serveru Metacritic mezi pět nejlépe hodnocených alb roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shugo Tokumaru | Foto: Press kit

Když se tenhle nápady hýřící opus – na němž zaznělo přes padesát, často ručně vyrobených a samotným autorem obsluhovaných nástrojů – dostal předloni v září do širší světové distribuce, kritika právem explodovala nadšením. A nejinak tomu bude i v případě Tokumaruovy novinky Port Entropy, která je zatím dostupná jen skrze tokijský label P Vine Records.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shugo Tokumaru a jeho popové origami

Eklektická popová tříšť opět oplývá bohatě strukturovanými písněmi, jež evokují spíš komorní symfonie. Skvělé meandrovité
melodie, pestré aranže, které přes všechnu svou opojnost nepůsobí přemrštěně, promyšlené instrumentální mezihry ústící zpět k euforickým refrénům; tak nějak zní procházka Tokumarovou prosluněnou krajinou.

Shugo Tokumaru - Port Entropy  | Foto: Press kit

Častá srovnávání jeho rukopisu s tvorbou barokizujícího Američana Sufjana Stevense nebo švédského popového romantika Jense Lekmana nejsou od věci, nicméně v japonštině zpívající písničkář se netváří zbytečně vážně, ani si valně nelibuje v koketérii se sentimentalitou. Spíš dokáže velmi hravým způsobem a za pomoci svého delikátního vokálu evokovat pocity dětského rozrušení a bezhlavé radosti.V jeho perfekcionistické hudbě, připomínající kreativitu japonského umění origami (rozličné tvary skládané pouze z papíru) je skryta hloubka, nostalgie i netriviální optimismus. Vědomí čehosi exotického a vzdáleného se na albu Port Entropy pojí s pocitem zcela domáckým a vzácně důvěrným.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme