Sinatra by oslavil 100. narozeniny. Jeho hity přezpívá Tony Bennet i Lady Gaga

Jedenáct hudebních cen Grammy, Oscar za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli, prezidentská medaile svobody, miliony prodaných alb – všechny tyto úspěchy patří Franku Sinatrovi. Umělec, který právem nese přídomek největší zpěvák 20. století, by dnes oslavil 100. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce Sinatra 100 – An All-Star Grammy Concert v Las Vegas (2.12.2015) | Zdroj: Reuters

Kdo by neznal písně My Way, Strangers in the Night či New York, New York. Výjimečný hlas Franka Sinatry, zpěváka, skladatele, herce, producenta i režiséra, i 17 let po jeho smrti vábí a oslovuje miliony lidí nejen ve Spojených státech. A zdaleka nejde jen o starší generaci.

„Měl jedinečné charisma, které prostupovalo každou písní. Myslím, že právě proto jsem mu propadl odmalička,“ říká 34letý Devino Richardson z Washingtonu, který je celoživotním fanouškem Franka Sinatry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si 100. výročí narození Franka Sinatry připomínají ve Spojených státech, zjišťovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

„K tomu přidejte všechny záhady, které ho obklopovaly, a dramata osobního života. Byl to skutečný velikán,“ připomíná Devino, že zpěvák byl pod drobnohledem veřejnosti jak kvůli umění, tak i čtyřem manželstvím a aférám s krásnými ženami.

Životní cesta jediného syna italských imigrantů byla skutečně jedinečná. Jeho kariéra překlenula šest dekád, přestože elegantní a zároveň temperamentní až vrtošivý umělec strávil na střední škole pouhých 47 dnů a nikdy neměl trpělivost naučit se noty.

Když počátkem 50. let jeho pěvecká kariéra začala uvadat, zpět na vrchol se vyšvihnul rolí ve válečném dramatu Odtud až na věčnost. Mezi své přátele mohl počítat i prezidenty, jako byl J. F. Kennedy nebo Ronald Reagan.

Sté narozeniny Franka Sinatry připomene ve Spojených státech hned několik velkých galashow.

„Je to pro mě čest, že si můžu zazpívat svou nejoblíbenější píseň Witchcraft. Má neuvěřitelně chytrý text a nádherné harmonie,“ pochvaloval si zpěvák Sting, který spolu s dalšími hvězdami vzpomínal na Franka Sinatru v newyorském Lincolnově centru.

Vůbec největší show odvysílá v neděli televize CBS z Las Vegas, kde zpěvák působil v 50. a 60. letech. Sinatrovu celoživotní hudební cestu v jeho písních přezpívá rozmanitá skupina hvězd všech generací – někdejší kolega a přítel Tony Bennet, zpěvák John Legend či popová hvězda Lady Gaga.

Frank Sinatra | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme