Školní pěvecké sbory prý stále častěji zařazují do repertoáru populární hudbu

Stačí prý jen hlas a sluch, aby na škole mohl vzniknout pěvecký sbor. Tato uskupení mají letitou tradici a mladí zpěváci mohou své schopnosti předvést třeba na pravidelné pěvecké přehlídce gymnaziálních sborů Gymnasia Catant. Vystupující prý podle odborníků častěji než dříve sahají po písních ze žánru populární hudby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní pěvecký sbor Prvního českého gymnázia v Karlových Varech | Foto: Klára Bílá

Školní pěvecký sbor na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech funguje už 21 let a vystřídaly se v něm stovky studentů.

Je prý stále těžší nalákat zájemce z řad studentů, sbormistr Jan Rezek pro ně ale má připravená zajímavá vystoupení a dobré známky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá se zajímala o školní pěvecké sbory

„Sbor vedeme jako nepovinný předmět, takže normálně dostáváte z toho známku jako ze sborového zpěvu,“ říká s tím, že zpěv je jeden z nejlepších prostředků komunikace.

„Vidím v tom hlavně rozvoj své kulturní hudební osobnosti,“ zmiňuje další výhody Rezkova svěřenkyně Adéla. A vystupování ve sboru si chválí i další ze studentů, Vojta: „Chci se naučit zpívat, jelikož neumím v podstatě intonovat, takže jsem si říkal, že se to možná naučím tam. A taky se snažím komponovat, tak doufám, že mi někdy v budoucnu sbor třeba něco zazpívá.“

Podle odborníků se kvalita českých školních sborů nijak zásadně nemění. „V současné době mají sbory skutečně velice dobrou úroveň, mohou se tedy zařazovat i skladby povinné, které už pro ně mají veliký význam po stránce hlasové a technické,“ vysvětluje jeden z porotců přehlídky Gymnasia Catant Lumír Pivovarský z Ostravské univerzity.

Sbor Malostranského gymnázia | Foto: Klára Bílá

Umělecký ředitel přehlídky Jan Ocetek ale upozorňuje, že se trendy ve volbě repertoáru vyvíjejí.

„Dřív sbory zpívaly opravdu ty klasické, vážné věci, k tomu nějaké lidové písně, a když už si teda hodně troufli, byly to spirituály. Dnes už se to posouvá trošičku do roviny populární hudby. Repertoár se nám opravdu rozrůstá i o populární rovinu,“ dodává.

Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme