Skupina Katapult vznikla před 40 lety. Z původního složení zbyl jen Říha

Přesně před 40 lety se zrodila legenda českého bigbítu. Skupina Katapult si rychle získala přízeň fanoušků a na přelomu 70. a 80. let dvakrát vyhrála Zlatého slavíka. Koncertní haly i stadiony ovšem plní stále.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katapult | Foto: Oficiální stránky skupiny Katapult

Za čtyři desítky let složil Katapult řadu hitů, například Hlupák váhá, A co děti, mají si kde hrát nebo Někdy příště. Česká rádia je hrají dodnes.

7. srpna 1975 se původem plzeňská kapela Mahagon přejmenovala na Katapult. Uzavřela tak jednání o názvu se stejnojmennou pražskou kapelou. Jak vzpomíná kytarista a zpěvák Olda Říha, došlo k velkému zlomu:

„S ničím jsme nepočítali, nějaké ambice nebo sny jsme vůbec neměli. Chtěli jsme jenom hrát. A pak jako by si nás vzal osud za svoje a začal nám přát. Na co jsme sáhli, se dařilo. Najednou jsme točili singly, měli plné sály, natočili jsme první elpíčko. Deset let amatérského hraní a úžasného úsilí se přetavilo ve štěstí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před 40 lety se zrodila legenda českého bigbítu, skupina Katapult

Během let se složení skupiny měnilo. Přetrvávali ale Olda Říha a baskytarista Jiří Šindelář. Dnes už z původní sestavy hraje jen Říha, našel si ale nové mladé kolegy.

„Sháněl jsem muzikanty, dělal jsem konkurzy. A najednou jsem měl zase štěstí. Kamarádi a známí mi přihráli dva kluky, kteří doslova napoprvé zahráli, co jsem potřeboval. Během půl roku se naučili repertoár, natočili jsme novou desku a co je nejdůležitější – chovali se přesně tak, jak Katapult potřebuje,“ přibližuje Říha.

Čtyřicáté výročí slaví Katapult hudbou. Velké turné začalo už v lednu a koncertů má kapela naplánovaných ještě řadu. Ten nejbližší se koná v sobotu na náměstí v Klatovech.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme