Slavný dirigent Bělohlávek bude v La Fabrice čelit i dotěrným otázkám

V pražském klubu La fabrika bude dnes večer odpovídat na otázky návštěvníků dirigent Jiří Bělohlávek, který šest let vedl jedno z nejlepších hudebních těles na světě - Symfonický orchestr BBC.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Bělohlávek

Jiří Bělohlávek | Foto: Česká filharmonie

Neformální večer o v klasické hudbě doplní projekce záznamu koncertu "Last Night of the Proms 2012", kterým se Jiří Bělohlávek rozloučil s angažmá ve Velké Británii.

Současný šéfdirigent České filharmonie nejen vedl těleso, ale šířil v Británii povědomí o české hudbě.

„V BBC symphony orchestru je pracovní tempo neobyčejně vypjaté a rychlé. Ta idea byla, že se budu starat o mainstreamový repertoár. To znamená nejlepší výběr symfonické hudby devatenáctého a dvacátého století a s určitým akcentem na hudbu českou,“ popisuje.

Jiří Bělohlávek s orchestrem rychle našel společnou řeč: „Já jsem objevil jednak báječný pracovní kolektiv, báječný přátelský kolektiv. Ti hudebníci jsou naprosto nepředpojatí a otevření jakýmkoli podnětům. Brzo jsme si vytvořili velmi srdečné pouto a srdečný vztah, který nám samozřejmě pomáhal v té naší umělecké práci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Jiřím Bělohlávkovi natáčela redaktorka Jitka Benešová

Atmosféra závěrečných koncertů Proms v Londýně je pokaždé výjimečná.

„Byl to můj třetí případ, kdy jsem měl tu čest řídit orchestr na koncertě Last Night of the Proms a to je koncert, který má mnohé kvality. V první půli se to tváří jako seriozní koncert a v druhé půli nastoupí potom taková hudební veselice,“ vzpomíná.

V prosinci 2010 byl na funkční období čtyř let jmenován Jiří Bělohlávek šéfdirigentem České filharmonie.

Od září loňského roku se tělesu opět plně věnuje. Bez váhání přijal pozvání na neformální večer v klubu La Fabrika s tím, že bude odpovídat na dotazy diváků.

„Nemohu tušit, jaké dotěrné otázky dostanu a mám pocit, že ten pořad bude koncipován tak, aby přilákal hudbymilovné posluchače. Hudbymilovné dotěrné otázky jsou velmi vítány,“ uvažuje Bělohlávek.

Světoznámý hudební dirigent se taky těší na projekci záznamu koncertu, na kterém se loučil se symfonickým orchestrem BBC.

„Velmi mne to zaujalo a těším se, že vlastně jako bych seděl v hledišti,“ libuje si.

Večer s Jiřím Bělohlávkem v La Fabrice doplní vystoupení dvou souborů české filharmonie, Kolegia a Sdružení hlubokých žesťů.

Jitka Benešová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme