Slovinci zahájili rok kultury v jeho metropoli Mariboru

Slovinský Maribor oslavil titul Evropské metropole kultury pro letošní rok. V druhém největším slovinském městě uspořádali scénickou show za přítomnosti prezidenta republiky Danila Türka a evropské komisařky pro kulturu Andruly Vassiliu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinský Maribor se stal evropským městem kultury | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Prezident ve své krátké zdravici řekl, že v těchto těžkých dobách kdy jsme postiženi ekonomickou krizí, je kultura jednou z mála věcí, která nás opravdu spojuje.

Na mariborské slavnosti zaznělo mnoho vzletných slov o potřebě kulturního porozumění v Evropě, statut metropole evropské kultury má ale konkrétní význam pro dané město a zemi.

„Existují příklady průmyslových měst, která nemají žádnou velkou kulturní tradici. Statut kulturní metropole Evropy je dokáže změnit natolik, že stávají důležitým bodem evropské kultury. Očekávám, že to bude i případ Mariboru,“ připomněla evropská komisařka pro kulturu Andrula Vassiliu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze zahajovací slavnosti v Mariboru natočil zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

Postindustriální město je komplexem cenných budov z období Rakousko-Uherska, doplněných o tu více tu méně socialistickou architekturu. Na opravu celého města Slovinci nemají tolik peněz – tato Evropská metropole kultury bude proto trochu jiná než ty předešlé.

„Celé město se bude odlišovat především atsmoférou, kterou mu vtiskneme.U nás proto neuvidíte tolik nových nebo opravených domů jako jinde. Místo toho chceme nabídnout kulturní projekty hodnotné v evropském i světovém měřítku,“ říká Nada Altbauerová z místní turistické informační služby.

V roce 2015 se chce podobnou cestou vydat i západočeská Plzeň, potvrzuje ředitel projektu Tomáš Froyda: „U nás v Plzni bychom rádi, abychom se vedle té skutečně naleštěné a ambiciózní programové části zaměřili i na práci s veřejností, neziskovým sektorem a tak dále. Aby mezi veřejností, Plzeňáky něco zůstalo.“

Rok evropské kultury ve Slovinsku bude znamenat stovky koncertů vážné, alternativní, populární i rockové hudby, desítky různých výstav, stovky happeningů, pouličních akcí, divadelních představení. To všechno se bude konat nejen v Mariboru, ale i v okolních městech a městečkách.

Martin Dorazín, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme