Smrtelnost, pomíjení a vzpomínky Vica Chesnutta

25. prosince ve věku 45 let zemřel zpěvák a kytarista Vic Chesnutt. Muž, který na patnáctce alb vydaných během dvacetileté hudební kariéry se zvláštní kombinací křehké poetiky a ponuré ironie hovořil o smrtelnosti, pomíjení a vzpomínkách. Jeho život, v němž o bolest nebyla nouze, si teď připomeňme s Robertem Candrou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vic Chesnutt | Foto: Sandlin Gaither

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELÝ PROFIL!

Přehrát

00:00 / 00:00

Smrtelnost, pomíjení a vzpomínky Vica Chesnutta

Životní dráhu Jamese Victora Chesnutta zásadně vychýlila nehoda, při níž tehdy osmnáctiletý Vic (který řídil v opilosti) utrpěl vážná zranění. Částečně ochrnul, a když posléze zjistil, že může stále hrát na kytaru, vrhnul se naplno do hudby, přestože až do smrti vystupoval na vozíku. "Až tak rok potom, co jsem si zlomil vaz, jsem si začal uvědomovat, že mám co říct," vzpomínal později v rozhovoru. V osmdesátých letech hrál s kapelou The La-Di-Das, pak se pustil na sólovou dráhu. V klubu si ho všiml zpěvák R.E.M. Michael Stipe, který poté na začátku devadesátých let produkoval první dvě Chesnuttova alba.

V roce 1992 o něm vznikl dokument Speed Racer a o čtyři roky později na sebe Chesnutt upozornil širší veřejnost charitativním albem coververzí Sweet Relief II: Gravity of the Situation. Tehdy taky vyšla jeho jediná deska u velkého vydavatelství, jinak se Chesnutt pohyboval vždy mimo mainstream a s posledními nahrávkami zakotvil u labelu Constellation. Spolupracoval s mnoha hudebníky, mezi jiným se členy Widespread Panic, Lambchop, Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra, God Speed You! Black Emperor nebo Elf Power.

Vic Chesnutt | Foto: Press kit

Stejně upřímným a osobním, jako byl ve svých textech, byl Chesnutt i na veřejnosti. Hlasitě kritizoval americký zdravotní systém, ostatně sám po mnoha operacích skončil v dluzích. Už jsem zmiňoval album, jehož výtěžek putoval na konto neziskovky Sweet Relief, která pomáhá umělcům se zdravotními problémy. Byl taky propagátorem medicínského užívání marihuany.

Flirtoval jsem s tebou celý život
Dokonce jsem tě jednou dvakrát políbil
A do dneška přísahám, že to bylo pěkné
Ale zjevně jsem nebyl připravený

Takhle zpíval Vic Chesnutt o smrti na letošním albu At the Cut. O sebevraždu se v minulosti pokoušel už několikrát. O letošních Vánocích dosáhl svého. Předávkoval se svalovými relaxanty a 25. prosince zemřel v nemocnici v Athens, kam byl v kómatu převezen.

Vic Chesnutt | Foto: Jem Cohen

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme