SOČR nastudoval originální verzi České mše vánoční J. J. Ryby. Rozhlas odvysílá záznam

K adventnímu času patří i hudba, která neodmyslitelně dotváří vánoční atmosféru klidu a pohody. Asi nejpopulárnější je takzvaná Rybovka - neboli Česká mše vánoční. Ta o adventu i svátcích zní v kostelech i českých domácnostech. Letos ji zahráli rozhlasoví symfonikové přímo v budově Českého rozhlasu. Stanice Vltava dnes záznam vysílá od 15 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Jan Ryba | Foto: volné dílo

Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu ‚Rybovku‘ nastudoval dirigent Vojtěch Spurný. Splnil si tak svůj dlouholetý sen:

„Odedávna jsem snil o tom, že bych chtěl dělat Rybovku co nejoriginálněji, ale nikdy jsem se k tomu nedostal. Takže jsem s velkým zájmem sledoval, jak to dělají jiní, a myslel jsem si, že některé projekty mě asi minou.“

V tom se ale Vojtěch Spurný mýlil. Rybovku nakonec nastudoval a to dokonce na základě nového vydání, které na popud vydavatelství Radioservis sám připravil.

„Od začátku nám bylo jasné, že by to mělo být co nejblíž originálu. Tudíž by se to mělo diametrálně lišit od té takzvané kostelní verze, která je běžně prováděná na všech kúrech,“ říká Spurný.

V Českém rozhlase dnes nová úprava skladby zazní v podání orchestru, sboru a sólistů. Zároveň vznikla i nahrávka, která se snaží zvukově přiblížit původnímu originálu.

Spurný obsadil řadu zkušených sólistů. Vedle Václava Čížka a Jaromíra Noska třeba i altistku Markétu Cukrovou.

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme