SOČR odlétá na japonské turné. Japonci prý znají Dvořáka nebo Smetanu lépe než my

Už na 11. japonské turné odlétá Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Japonské publikum je vděčné, ale i přísné. Klasickou hudbu totiž velmi dobře zná. I proto rozhlasoví symfonikové zkoušeli do poslední chvíle i skladby, které hrají už roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SOČR v Rudolfinu, 9.2.15, O. Lenárd

Všech 79 členů orchestru se v rozhlasovém studiu chystalo na poslední zkoušku před odletem do Japonska. Zkoušeli například Dvořákovy Slovanské tance.

Violoncellista Pavel Barnáš v zemi známé obdivem k evropské kultuře vystupoval několikrát:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na poslední zkoušce SOČR před odletem do Japonska natáčela Zuzana Vlčková

„Jsem z Japonska nadšen. Jsem vždy v šoku z toho, že Japonci mají o české hudbě větší přehled než my.“

S kolegou souhlasí i hráčka na lesní roh Jana Švadlenková: „Je to o to větší motivace hrát pěkně a hlavně hezky česky.“

Šéfdirigent orchestru Ondrej Lenár, který odvede všech 11 koncertů japonského turné, přiznává, že by program koncertů sestavil jinak, přesto je s ním spokojený:

„Kdybychom to mohli variovat, bylo by to lepší. Ale to variuje intendant nebo manažer, agentura, která si vyžádá určité programy. My to musíme respektovat.“

Při mnoha koncertech, naposledy před dvěma roky právě se SOČRem, se Lenárd přesvědčil, že představy o chladném japonském publiku, pro které je důležitá jen technická dokonalost neplatí.

„Oni mají dvojí tvář. Jedna je na veřejnost, druhá je pro velmi blízkého přítele. Když se vám otevřou, je cítit z publika obrovské teplo. To hudebníci cítí,“ uzavírá šéfdirigent rozhlasových symfoniků.

Japonským třítýdenním turné neoficiálně začínají oslavy výročí orchestru. SOČR je jedno z nejstarších tuzemských hudebních těles, příští rok oslaví 90 let od založení.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme