SOČR vystoupí se slavným belgickým dirigentem Zollmanem

Návštěvníci dnešního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu se mohou těšit na svého druhu premiéru. S rozhlasovými symfoniky vystoupí poprvé v roli hlavního hostujícího dirigenta belgický rodák Ronald Zollman. Program je sestavený výhradně z francouzské hudby a pokrývá sto padesát let hudební tvorby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SOČR v Jižní Koreji / PRSO in South Korea | Foto: Jan Simon

Úvodní tóny z dopolední generální zkoušky jsou z cyklu skladeb Métaboles od u nás téměř neznámého francouzského skladatele Henri Dutillieuxe. Dnes pětadevadesátiletý Dutilleux je přesto považován za jednoho z největších žijících světových skladatelů. A právě jeho skladbou se dirigent Ronald Zollman rozhodl dnešní koncert zahájit:

„Je to krásně sestavený program, je různorodý a i včetně méně známých skladeb je to přístupná hudba. Skladba Métaboles je například ovlivněná jazzem a od své premiéry byla ve světě uvedena nejméně tisíckrát. Mimochodem, jedno z prvních uvedení bylo tady v Rudolfinu. Před padesáti lety tady toto dílo uvedl francouzský orchestr, který tu hostoval.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvukovou pozvánku na koncert a rozhovor s dirigengem připravila Karolína Rezková

Dirigent Zollman už s rozhlasovými symfoniky spolupracoval loni a právě z této spolupráce vznikla nabídka na hostování. Na společnou práci se těší i čeští hudebníci, jak vysvětluje první klarinetista Štěpán Koutník:

„Jsem pln očekávání, protože přestože nehrajeme s panem dirigentem Zollmanem poprvé, tak hrajeme poměrně neobvyklý program, zejména skladba Henri Dutilleuxe je velmi zvukomalebná a mně se moc líbí, jakým způsobem po nás pan dirigent chce vytvářet rozmanité barvy symfonického orchestru. Pracuje velmi efektivně, kultivovaně a doufám, že nám to večer vyjde.“

V této sezóně čeká dirigenta Zollmana se Symfonickým orchestrem ještě jeden koncert v červnu, který by měl být složen převážně ze skladeb českých autorů.

„Uvedeme Fresky Piera della Franceska Bohuslava Martinů, Dvořákovu 6. symfonii a koncert pro violoncello a orchestr ruského skladatele Kabalevského. Letos jsou pouze dva koncerty, které mi dávají možnost ukázat dvě části mého repertoáru. Je to jednak francouzská a geograficky blízká belgická hudba - ale moji rodiče pocházejí ze Střední Evropy, moje matka se narodila v Košicích, takže je mi hudba z této části světa velmi blízká,“ svěřil se dirigent.

Ronald Zollman se začal muzice věnovat už ve 4 letech. Vystudoval na Královské konzervatoři v Antverpách a v Bruselu, poté se stal žákem Igora Markeviče a Nadii Boulangerové. Jako hostující dirigent vystupoval s nejlepšími orchestry na všech kontinentech, například s BBC Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande či Tokyo Philharmonic Orchestra.

Vedle tradičního symfonického repertoáru se věnuje také opeře. V roce 1984 úspěšně debutoval s titulem La traviata v anglické národní opeře v Londýně. Zollman je také velmi uznávaný za propagaci soudobé hudební tvorby.

Dnešní koncert rozhlasových symfoniků s dirigentem Ronaldem Zollmanem začíná v pražském Rudofinu v půl osmé a jeho záznam odvysílá stanice Vltava v úterý 6. prosince od 20 hodin.

Zuzana Filípková, Lucie Maňourová, Alice Kottová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme