SOČR zahraje v Obecním domě Válkovi. Jako dirigent vedl orchestr 26 let

Rozhlasoví symfonikové dnes pogratulují svému někdejšímu šéfovi. Vladimír Válek dostane ke svým 80. narozeninám koncert. Ten bude z části ve Smetanově síni Obecního domu v Praze i dirigovat. Válek vedl orchestr Českého rozhlasu 26 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Válek

Vladimír Válek | Foto: Archiv SOČR

Smích a uvolněná, skoro rodinná atmosféra doprovázela zkoušku orchestru pod vedením Vladimíra Válka. Ten symfonikům vypráví vtipy, ale zároveň s nimi umí i tvrdě pracovat.

Zkušebnu právě rozezněla Sukova symfonická báseň Praga. Ta podle Válkova někdejšího žáka i asistenta Jana Kučery patří k dirigentovým nejoblíbenějším skladbám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před koncertem, kterým SOČR oslaví narozeniny dirigenta Vladimíra Válka, se na zkoušku orchestru vypravila Markéta Kaňková

„Sukova Praga, to je taková jeho srdeční záležitost. Vladimír Válek se vždycky chtěl dostat z té malé vesničky ze severní Moravy do Prahy, táhlo ho to sem celé mládí a nakonec se mu to podařilo se vší parádou,“ říká Kučera.

Na koncertě dnes večer ale vedle Suka zazní i Dvořák nebo Beethoven. Jeho Osudovou bude dirigovat právě Jan Kučera.

„Beethoven je pro dirigenta nejtěžší překážka, meta. Partitury jsou tak vypracované, že jakákoli odchylka od originálu je znát. Je absolutně potřeba hlídat rytmus, intonaci, dynamiku,“ dodává Kučera.

Gratulační koncert ale ani zdaleka neznamená tečku za Válkovým působením v SOČRu, s rozhlasovými symfoniky chce jako čestný dirigent spolupracovat i dál.

„Do budoucna bych si přál, abych mohl v tomhle domě, kde jsem prožil nejkrásnější roky, udělat každou sezonu aspoň dva koncerty,“ uzavírá Válek.

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme