Sólista Zítek na první poslech zaujal lyrickým hlasem

Ve věku 79 let dnes zemřel dlouholetý sólista opery Národního divadla a držitel ceny Thálie za celoživotní dílo barytonista Václav Zítek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Zítek při udělování Ceny Thálie v březnu 2008

Václav Zítek při udělování Ceny Thálie v březnu 2008 | Zdroj: ČTK

Podle Petra Vebera, vedoucího redakce vážné hudby ČRo Vltava, byl Zítek sólista, který na první poslech zaujal lyrickým hlasem. „Hlasem, ve kterém šlo o krásu melodie, o krásu slova. Krásná deklamace, krásný přednes,“ přiblížil Veber.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Veber, vedoucí redakce vážné hudby ČRo Vltava, v pořadu Stalo se dnes

Zítek v Národním divadle působil pětadvacet let. Uplatnil se především jako představitel smetanovských postav a jako jediný nazpíval na zvukové nosiče všechny smetanovské role. „Určitá specializace k české hudbě patří, nejsou někteří pěvci úplně přesně ideální pro český repertoár. U Václava Zítka to bylo krásně vyrovnané,“ poznamenal Veber.

Připomněl, že Zítek ale byl dobrým interpretem i řady dalších postav – například Mozartova Dona Giovanniho nebo postav ve Verdiho operách. „Ta šíře byla veliká. A mně osobně, a myslím, že i mnoha dalším, se zapsal především do paměti jako Přemysl ve Smetanově Libuši. A to ve slavnostním představení ke znovuotevření Národního divadla v roce 1983,“ doplnil Veber.

V roce 2008 získal Zítek Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Jak se vyjádřil, už tuto cenu ani nečekal, třeba proto, že v roce 1985 dostal režimní titul národní umělec. „Byl určitě umělcem, který byl exponován, hodně zpíval. Byl to umělec, který patřil mezi obsazované, mezi nejznámější. Myslím si ale, že ocenění mu patřilo nejen kvůli nějaké případné politické angažovanosti, ale určitě kvůli jeho umění,“ dodal Petr Veber.

David Šťáhlavský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme