Soukromá Apokalypsa Billa Callahana

Detail z velkého celku. Tak vypadá obal nové desky Apocalypse Billa Callahana a působí tak i její obsah. Pod svým jménem nebo pod přezdívkou Smog už tenhle pán natočil tolik desek, že jen málokdo má o všech dokonalý přehled. Dokonce bych řekl, že ani sám Callahan si nemůže být jistý, zda některé téma v muzice a nějaký obraz v textech už dříve nepoužil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Creepy Teepee - Bill Callahan

Creepy Teepee - Bill Callahan | Foto: Stanislav Soukup

Jeho vlastní recept na promíchání americké folk a country tradice užívá tak úsporných postupů, že si jsou skoro všechna alba v něčem podobná. Samozřejmě ti, co Billa dvakrát nemusejí, mluví o nudě. Ovšem ti, co mají chuť poslouchat ho v širší perspektivě, si mohou užít souvislostí, které vyplouvají na povrch teprve s časem. Čím více Callahanových desek slyšíte, tím je vám jasnější, o co mu jde.

Vrátím se k analogii obrazu, kterou jsem začal. Na pozadí, ve starších vrstvách tvorby Callahanovy, respektive Smogovy, najdeme tmavší odstíny a spíše nahrubo načrtnuté obrysy. Na novějších deskách je znát volnější ruka a barvy jsou spíše světlejší. . Deska Apocalypse ze všeho nejvíc pochopitelně působí jako obraz nějaké americké krajiny, což se často promítá i do textů, ale na druhou stranu je Callahanův způsob vyprávění, hraní a zpívání na hony vzdálen jakékoli popisnosti.
V případě zpěvu je mi skoro líto, že písničkář nenechá pořádně zaznít svůj baryton, ale i tohle obejití snadno dobytných pozic prostě patří ke způsobu práce, který si písničkář vybral.

Bill Callahan - Apocalypse | Foto: Drag City

Patří k němu i delší stopáž skladeb, protože na svých deskách nemá moc důvodů spěchat; ze sedmi písniček na Apocalypse má jenom jedna délku, které by se dalo říkat rádiová. Poslední track alba One Fine Morning se prodlužuje v outro, se kterým Callahan opouští posluchače beze spěchu a gentlemansky. Kdepak nuda, některé věci prostě vyžadují víc času. „It´s not a weed, it is a flower,“ parafrázuji text písně Baby´s Breath.
Ale celé to samozřejmě závisí na tom, jaké kytky vám připadají příliš obyčejné na to, abyste si jich všímali.

Petr Wagner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme