Spoon: kapitáni demo

Pro pořádek si to ještě jednou shrňme: výjimečnost kvarteta Spoon spočívá především v tom, že přineslo do nanicovatého indie-rockového univerza sympatickou neokázalost a skromnost v kombinaci s geniálně ekonomickým přístupem k formátu rockové písně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoon

Spoon | Foto: Stephanie Black

Rify kytar vstřebávajících vlivy post-punku, rocku i grunge, minuciózní tep bicích a basy, krautrockovou hypnotičností ovlivněné harmonie kláves: to jsou poznávací znamení skupiny, která šetří notami, ale nikoli nápady.

Formace (jak příhodné slovo!), která s postupem let stále precizněji vybrušuje své promyšleně úsporné pojetí hudby, se teď rozhodla pro pozoruhodný tah: poslat do světa minialbum zachycující alternativní a nedodělané verze několika svých výrazných skladeb.

Spoon - Bonus Tracks 2008 - 2009 | Foto: Spoon

Kolekce raritních demosnímků, nazvaná stroze Bonus Tracks 2008-2009, je dozajista určena především pro skalní fanoušky kapely a hudební fetišisty. Na druhou stranu: na kost oholené „polovičaté" verze už známých skladeb nabízejí poměrně poutavý pohled na to, jakými fázemi každý z takticky vystavěných hitů Spoon prochází.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Deska týdne - Spoon

Finální verze těchhle songů, jak je známe z řadových alb Kill the Moonlight, Gimme Fiction a Ga Ga Ga Ga Ga, jsou už tak maximálně strohé; o to zajímavější je slyšet, z jak obnažených struktur vlastně vyrůstají. V určitých případech se aranžmá demáčů a studiových verzí až tak markantně neliší, nicméně některé tracky dobře ukazují specifika skladatelských postupů téhle výjimečné kapely (neodolatelná je country varianta singlu You Got Yr Cherry Bomb).

Spoon | Foto: Autumn De Wilde

Nečekejte pronikavý vhled do originální metodiky Spoon: na to je sotva půlhodinové album málo reprezentativní. Ale co na tom - vždyť součástí kouzla texaských stoiků bylo přece vždycky i autorské tajemství, které je v jejich případě pořád tak trochu na dosah, a přece se nikdy nevyjeví úplně.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme