Startuje festival Glastonbury, hlavní událost britského hudebního léta

Hudební vystoupení na hlavních pódiích sice začnou až v pátek, ale první nadšenci se do areálu Worthy Farm v anglickém hrabství Somerset začali hrnout už dnes dopoledne. Získat co nejstrategičtější místo pro stan, je totiž na festivalu Glastonbury naprosto zásadní. Na ploše o rozloze 900 akrů se až do neděle bude mačkat 175 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníci loňského ročníku proslulého hudebního festivalu Glastonbury v Británii

Návštěvníci loňského ročníku proslulého hudebního festivalu Glastonbury v Británii | Zdroj: Reuters

Pořadatelé festivalu Glastonbury letos museli na poslední chvíli hledat náhradu za skupinu Foo Fighters. Její frontman Dave Grohl totiž nešťastně spadl z pódia při koncertu v Göteborgu a zlomil si nohu. Chvíli to vypadalo, že skupina bude moct dostát svým závazkům. Ale verdikt lékařů byl jasný, po Grohlově operaci není vystupování nějakou dobu možné.

Hlavní pořadatelka Glastonbury Emily Eavisová, dcera majitele Worthy Farm a zakladatele festivalu Michaela Eavise, začala problém hned řešit a našla důstojnou náhradu. V pátek večer vystoupí na hlavním pódiu, které se jmenuje Pyramid Stage, Florence and The Machine.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná britský hudební festival Glastonbury, podrobnější informace a zajímavosti o letošní akci přiblížil britský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Nepředpokládá se, že by si kvůli odřeknutí Foo Fighters lidé účast na festivalu rozmysleli. Lístky za 220 liber loni v říjnu zmizely za 26 vteřin.

Na festivalu vystoupí taková lákadla jako Motörhead, Pharrell Williams, Kanye West (130 tisíc lidí podepsalo petici, aby amerického rappera nahradila radši nějaká rocková skupina pozn. red.), The Who a spousta dalších zpěváků a skupin. Tahákem je i nahlášená účast dalajlámy nebo geniálního vědce Stephena Hawkinga.

Nepodcenit přípravy a vybavení

Glastonbury je festival s obrovským zázemím, zkušení matadoři ale i tak návštěvníkům radí, aby nepodcenili přípravy a vybavení. Mezi tradiční atributy kultovní britské hudební akce patří často bahno na členitém pozemku farmy. Takže holínky jsou naprostou povinností.

Několik serverů, včetně například Guardianu nabízí dokonce top 10 nebo 20 předmětů, které by lidi měli mít s sebou. Hodně vysoko jsou na žebříčcích navlhčené ubrousky, pro základní hygienu dost zásadní. Špunty do uší i klapky na oči, pokud se člověk chce alespoň na pár hodin vyspat, větší než malé množství ponožek, prášky pro bolesti a antihistaminika či igelitové tašky.

Experti tradičně vezou svoje vybavení na dvoukoláku nebo zednickém kolečku. Letošní předpověď počasí není úplně špatná, ale pršet minimálně dvakrát na festivalu podle meteorologů bude, a to docela hustě. Takže úplně suché letošní Glastonbury určitě nebude.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme