Stesk po domově. Allstar Refjúdží Band přibližuje hudbou pocity imigrantů

Nenašli jediný hudební styl, který by je sjednotil, vytvořili tedy vlastní originální muziku. Ve skupině Allstar Refjúdží Band hrají i imigranti, kteří se vzdali své vlasti. A právě tahle multikulturní kapela večer ukončila na pražském nákladovém nádraží na Žižkově připomínku dne uprchlíků. Akci pořádala organizace Amnesty International.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Allstar Refjúdží Band

Allstar Refjúdží Band | Foto: Oficiální Facebook Allstar Refjúdží Bandu

Ve skupině Allstar Refjúdží Band hrají lidé různých národností, vyznání nebo politických názorů, a to včetně cizinců a uprchlíků. Poprvé si takto zahráli v Praze v roce 2008.

„Hudba hodně sbližuje lidi,“ poznamenal Armén Gugar Manukjan, který v bandu hraje na akordeon. Do Česka přišel z Gruzie před třinácti lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hudebníky z „uprchlického“ Allstar Refjúdží Bandu natáčela redaktorka Iveta Záleská

„Lidé jdou ze své vlasti, protože jsou tam nějaké problémy, jen tak by, myslím, nikdo neodešel, aspoň já myslel, že zemřu tam, v Gruzii,“ popisoval hudebník.

Podle něj už nešlo v zemi vydržet, sebral tedy rodinu a bez velkého plánování odjel do Čech. Lidé ho tu prý přijali dobře.

„Vyšel zákon, že ti, kteří žijí čtyři roky v uprchlickém táboře a nemají žádné porušování, mají příležitost požádat o trvalý pobyt, což jsme udělali,“ dodal Gugar Manukjan.

Allstar Refjúdží Band v hudbě propojuje různé styly a národní vlivy. V textech písní pak otevírá témata spojená s odchodem z vlasti do cizí země. „Texty jsou o různých pocitech a zkušenostech cizinců,“ nastínil kapelník Philipp Schenker.

Některé texty jsou i v čínštině – součástí bandu je čínská zpěvačka Jing Lu, která přišla s rodiči do Česka, když jí bylo 14 let.

„Ten rap je o tom, jaké je to žít v Praze například, nebo máme písničku o tom, že se vám stýská po domově,“ dodal k repertoáru Philipp Schenker.

Sedí v táboře a nemají co na práci...

Podle něj při integraci cizinců hodně záleží na tom, proč do České republiky přicházejí. Jako jeden z problémů v této souvislosti zmínil režim v uprchlických táborech.

„Lidé, kteří požádají o azyl, jsou v těchto táborech současně velmi izolovaní, je to velmi těžké se integrovat, že vlastně nemají možnost nic moc dělat, sedí v táboře a nemají nic na práci,“ podotkl Schenker.

Včerejšímu koncertu kapely přihlížela i specialistka na migraci Šárka Antošová z organizace Amnesty International.

„Tady ta kapela je vlastě dalším důkazem toho, že migranti, uprchlíci nejsou jenom nějakou zátěží, ale je to také velké obohacení,“ řekla.

Součástí akce nazvané Migrantská Odyssea byly kromě koncertu v minulých dnech také diskuse. Hlavně však šlo o snímky, které pořídil fotograf Giorgos Moutafis při cestách s uprchlíky po Středozemním moři. Fotografie by měli mít následně možnost vidět lidé i na jiných místech České republiky.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme