Stimul láká dubstepové milce na The Bug

Festival Stimul, Divadlo Archa a zvukový experimentátor Kevin Martin aka The Bug. To je kombinace, se kterou je nutné počítat. Vystoupení tohoto apokalyptického šamana, který ve své produkci čaruje na hranici ostrovního elektronického dubu, dubstepu, grime nebo dancehallu se totiž rychle blíží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nowa Muzyka 2009 - The Bug | Foto: Stanislav Soukup

Hudební festival Stimul svou dramaturgií přináší vždy čerstvé vlivy noise a progresivního elektra. Zakládá si na interpretech, kteří nerespektují, nebo nemají potřebu znát hranice žánrů ani subžánrů a sveřepě si dělají věci po svém. A tak to dělá, podle mého názoru, největší hvězda letošního již 5. ročníku Stimulu The Bug.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stimul láká dubstepové milce na The Bug

Na festivalu nevystoupí z osobních důvodů Zomby. Víc než rovnocenou náhradu se organizátorům podařilo najít v americkém Gaslamp Killer, který vydáva na renomovaném labelu Brainfeeder (Flying Lotus, Ras G).

Poslouchejte pořady BEATCASE a COOKIN', které se tématicky zaměří na tyto interprety.

Od 90. let kul experimentální pikle v projektech Techno Animal nebo God a na sklonku devadesátek se už začal věnovat nynější podobě své produkce. Kdo neznal The Bug před třetí řadovkou London Zoo, pro toho se releasem tohoto geniálního a několika cenami ověnčeného alba mnohé změnilo. Na kultovní značce Ninja Tune totiž vyšlo přelomové dílo, na kterém se podílelo několik velkých vokalistů! Tippa Irie, Spaceape, Killa P nebo jízlivá Warrior Queen, která toastuje v brutálním hitu Poison Dart. Živě se společně s Kevinem Martinem v Arše představí jeden z nejrychlejších MC´s světa Daddy Freddy a zaklínač Flowdan, z jehož hlubokých tónů vás zamrazí.

The Bug | Foto: Press kit

Hudba The Bug se jeví jako velmi nekompromisní a strhující, ale při konkrétnějším poslechu zjistíte, že je v ní obrovský zvukový prostor. Prostor pro neuvěřitelný frekvenční rozsah, který vás pohltí a obklopí. Ale také především smysl pro temný detail a všechny tyto atributy Kevin Martin ve své hudbě nenuceně nabízí. Jeho jméno ale můžete současně hledat i za projekty King Midas Sound, Ladybug nebo při spolupráci s Johnem Bollotenem aka The Rootsman.

Projekt, který přijde na pódium jako první, těsně po 20 hodině, jsou Cloaks. Duo, které svoje industriální, garážové a hlavně noisové postupy ukázalo nejlépe na debutu Versus Grain, který letos vyrazil dech asi všem. Jsou něco jako odkaz EBM? Nástupci anglických Cabaret Voltaire nebo Throbbing Gristle? Ne, jsou prostě jen ve výběru zvuků provokativní a noví.

Zomby | Foto: oficiální MySpace Zombyho

Zomby, který se časově vklíní mezi vystoupení Cloaks a The Bug, vydává na respektovaném labelu Hyperdub a je považován, společně s Flying Lotus, za představitele dubstepového subžánru "wonky" a deska Where Were U in 92´? v Anglii vyvolala celkem slušný rozruch.

Neobyčejný večer, na který si opravdu nemá cenu nic jiného plánovat, se koná v úterý 27. října.

Jakub Johánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme