Stimul uvádí... anbb

Festival šířící hudební neklid Stimul vstupuje do dalšího ročníku. Do Divadla Archa přiváží v sobotu 16. dubna projekt anbb, což je fantastické spojení monolitů německé hudební avantgardy: Blixy Bargelda, mozku veličin Einstürzende Neubauten, s elektronickým de-konstruktorem Alvou Notem. Utopte se ve zvuku v Divadle Archa!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anbb | Foto: Press kit

Osobnosti velikosti Blixy Bargelda a Alvy Nota by si zasloužily samostatné profily. Interakce obou Němců pod hlavičkou projektu anbb začala v roce 2007. Tehdy se vzájemný respekt mezi oběma muzikanty přelil do polohy aktivního vzájemného oťukávání před zraky posluchačů.

Poprvé se Blixa Bargeld (lídr Einstürzende Neubauten a dlouholetý spolupracovník Nicka Cavea) střetl spolu s Carstenem Nicolaiem (spolumajitelem minimal elektronického labelu Raster-Noton) na speciálním vystoupení v San Francisku. Dvojice zde na pódiu demonstrovala dnešní možnosti živého vystupování, které spíše než tradiční rockovou show nabízí divákům spontánní improvizace vprostřed mobilní (multi)mediální laboratoře. Před třemi roky tedy pánové intuitivně začali vyvíjet hudební koncept založený na kombinaci improvizace a abstrakce. Impulzivní vklad živelného Blixy versus chladné, maximálně vybroušené rytmické struktury a zvukové krajiny Alvy Nota se poprvé čelně střetly, sloučily, aby nakonec přinesly překvapivý a možná i pro oba protagonisty neočekávaný výsledek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: anbb v rubrice Deska týdne

Během let prohlubování spolupráce začal pod rukama obou pánů krystalizovat zárodek jejich vlastního experimentálního materiálu. Ten stojí na Bargeldově vokální spontánnosti, přeci jen tradičnějšího střihu, a hutné click´n´cut odlidštěnosti výtvarníka a hudebníka s přezdívkou Alva Noto, který se vydal asi nejdále mimo prostor, který je mu vlastní. Bylo jen otázkou času, kdy původně improvizací nabité polotovary získají definitivní podobu a představí duo i ve studiové podobě. Poprvé se tak stalo před letními prázdninami v roce 2010, kdy vyšlo pětiskladbové EP Ret Marut Handshake. Po pár měsících ho ale nečekaně dohnalo debutové dlouhohrající album nazvané Mimikry.

ANBB - Mimikry | Foto: Raster-Noton

Oba pánové jsou důkazem toho, že když dva dělají totéž, výsledek může být naprosto rozdílný. Zatímco srážka Pan Sonic s Alanem Vegou vyšuměla trochu do ztracena, kooperace dvou německým industriálních pojmů nachází novou kvalitu v tisíckrát probraném materiálu.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme