Strhující Pete Rock & CL Smooth

V pondělí večer se v pražském Lucerna Music Baru odehrál pro letošní rok poslední z řady koncertů Boombox. Tentokrát tým kolem Affra přivezl lahůdku pro milovníky oldschool rapu. Do Prahy dorazila dvojice Pete Rock a C. L. Smooth. Záležitost tedy spíše pro starší generace, protože jejich poslední společné album vyšlo v roce 1994. Na místě se ale sešlo nečekaně mnoho mladých lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pete Rock & CL Smooth

Pete Rock & CL Smooth | Foto: Pavel Cyprich

Pokud byste měli vybrat nejlepší hiphopové producenty posledních dvaceti let, na koho si vzpomenete? A teď nemám na mysli lidi s nálepkou „znáte z MTV“, jako je třeba Timbaland, Scott Storch nebo The Neptunes. Mluvím o těch, kteří zásadně přispěli k rozvoji žánru. V tom případě nemohou nepadnout jména třeba nekorunovaného lídra Wu-Tang Clan RZY, rozhodně také DJ Premiera a ... V neposlední řadě právě Pete Rocka.

Když si dneska pustíte některou z desek dvojky Pete Rock & CL Smooth dýchne na vás staroba. V dobrém slova smyslu ovšem. Instrumentálky jsou prodchnuté jazzovými samply velikánů scény a mají jedinečný náboj a atmosféru. Takhle zní oldschool, tohle je duch devadesátých let, říkáte si.

Naštěstí do Prahy nedorazili žádní stařečci, kteří by si nevěděli rady s publikem. V Lucerna Music Baru se navíc sešla sice nepočetná, ale velmi znalá skupina lidí. Vystoupení Pete Rocka a CL Smootha bylo jedním z vůbec prvních, kde jsem publikum viděl okamžitě reagovat na nastavený mikrofon. I z třetiny zaplněná Lucerna tak dokázala udělat vynikající atmosféru, za kterou byla odměněna profesionálním koncertem, který měl spád a dokázal pod pódium přilákat i na baru obvykle pobývající notoriky.

Pete Rock & CL Smooth | Foto: Pavel Cyprich

Vzájemná synergie publika a interpretů dala vzniknout nezapomenutelnému zážitku, který byl s největší pravděpodobností jediný svého druhu. Koncertní tour téhle dvojice byla totiž docela překvapením. Kapela přestala fungovat už na přelomu poloviny devadesátých let, a ačkoliv se spojila ještě při několika spolupracích a odjela později společné turné, kamarádi tihle dva už asi znovu nebudou. Během koncertu byl vidět profesionální odstup a neprohodili mezi sebou jediné slovo.

Co naplat, možná právě tenhle profesionální odstup dal vzniknout show, kterou lze jednoznačně označit za pravý vrchol roku. Ani jeden z koncertů letošního roku, tedy ani Dead Prez, Swollen Members, Public Enemy, nebo dokonce Talib Kweli, nebyl tak osobitý a strhující jako právě Pete Rock & CL Smooth.

Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme