Strhující Pete Rock & CL Smooth

V pondělí večer se v pražském Lucerna Music Baru odehrál pro letošní rok poslední z řady koncertů Boombox. Tentokrát tým kolem Affra přivezl lahůdku pro milovníky oldschool rapu. Do Prahy dorazila dvojice Pete Rock a C. L. Smooth. Záležitost tedy spíše pro starší generace, protože jejich poslední společné album vyšlo v roce 1994. Na místě se ale sešlo nečekaně mnoho mladých lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pete Rock & CL Smooth | Foto: Pavel Cyprich

Pokud byste měli vybrat nejlepší hiphopové producenty posledních dvaceti let, na koho si vzpomenete? A teď nemám na mysli lidi s nálepkou „znáte z MTV“, jako je třeba Timbaland, Scott Storch nebo The Neptunes. Mluvím o těch, kteří zásadně přispěli k rozvoji žánru. V tom případě nemohou nepadnout jména třeba nekorunovaného lídra Wu-Tang Clan RZY, rozhodně také DJ Premiera a ... V neposlední řadě právě Pete Rocka.

Když si dneska pustíte některou z desek dvojky Pete Rock & CL Smooth dýchne na vás staroba. V dobrém slova smyslu ovšem. Instrumentálky jsou prodchnuté jazzovými samply velikánů scény a mají jedinečný náboj a atmosféru. Takhle zní oldschool, tohle je duch devadesátých let, říkáte si.

Naštěstí do Prahy nedorazili žádní stařečci, kteří by si nevěděli rady s publikem. V Lucerna Music Baru se navíc sešla sice nepočetná, ale velmi znalá skupina lidí. Vystoupení Pete Rocka a CL Smootha bylo jedním z vůbec prvních, kde jsem publikum viděl okamžitě reagovat na nastavený mikrofon. I z třetiny zaplněná Lucerna tak dokázala udělat vynikající atmosféru, za kterou byla odměněna profesionálním koncertem, který měl spád a dokázal pod pódium přilákat i na baru obvykle pobývající notoriky.

Pete Rock & CL Smooth | Foto: Pavel Cyprich

Vzájemná synergie publika a interpretů dala vzniknout nezapomenutelnému zážitku, který byl s největší pravděpodobností jediný svého druhu. Koncertní tour téhle dvojice byla totiž docela překvapením. Kapela přestala fungovat už na přelomu poloviny devadesátých let, a ačkoliv se spojila ještě při několika spolupracích a odjela později společné turné, kamarádi tihle dva už asi znovu nebudou. Během koncertu byl vidět profesionální odstup a neprohodili mezi sebou jediné slovo.

Co naplat, možná právě tenhle profesionální odstup dal vzniknout show, kterou lze jednoznačně označit za pravý vrchol roku. Ani jeden z koncertů letošního roku, tedy ani Dead Prez, Swollen Members, Public Enemy, nebo dokonce Talib Kweli, nebyl tak osobitý a strhující jako právě Pete Rock & CL Smooth.

Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme