Svět si připomíná památku Johna Lennona, zavražděn byl před 33 lety

V roce 1980 se mnohým lidem zhroutil svět. Na schodech svého domu byl před 33 lety zavražděn jeden z největších hudebních géniů John Lennon. Jeho vrah, Mark Chapman, dodnes neuvedl věrohodný motiv činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Lennon a Yoko Ono | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Jack Mitchell

Bylo k jedenácté večer a Lennon se vracel domů z nahrávacího studia, když na schodech potkal svého vraha. Ten den se potkali už jednou.

„Měl jsem v ruce velkou černou tužku, řekl jsem mu: Johne, podepsal bys mi své album? A on říká: jasně. Yoko šla do auta a on se mi podepsal. Pak se na mě podíval a říká: To je všechno? Nechceš ještě něco? Měl jsem pocit, že podvědomě věděl, že se dívá do očí svého vraha," vzpomínal Mark Chapman, muž který zabil Lennona.

Co ho k násilnému činu vedlo zatím nikdy pořádně nevysvětlil. Prý to bylo za výrok, že Beatles jsou slavnější než Ježíš. Jindy uváděl jako motiv pocit své vlastní frustrace.

Jim Morrison zemřel v pouhých 27 letech, jeho hudba ale dodnes nepřestává fascinovat

Číst článek

V den své smrti pokytl John Lennon svůj poslední rozhovor. V něm si paradoxně pochvaluje, že v New Yorku se cítí šťastně a bezpečně.

„Nejhorší bylo, když jsem se necítil být sám sebou. Když jsem se musel smát, když se mi nechtělo. Připadal jsem si jako bych byl politik. Už nechci zaprodávat svoji duši. Být někým, kdo nejsem,“ Svěřil se Lennon newyorské stanici Radio 1.

Dvanáct hodin na to byl mrtev. Jeho vrah byl shledán vinným z vraždy druhého stupně a odsouzen k doživotí. Opakovaně žádal o propuštění, zatím vždy marně.

Jaromír Marek, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme