Světová premiéra Cimrmanovy operety Proso zní v Obecním domě i 54 českých kinech

Dnes večer se ve Smetanově síni pražského Obecního domu odehraje zatím ojedinělé zinscenování operety Proso. Napsal ji Čech Jára Cimrman, účinkovat bude Český národní symfonický orchestr a herci Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Je to vůbec poprvé a možná i naposledy, kdy se na pódiu tato opereta objeví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smetanova síň pražského Obecního domu hostí inscenaci operety Járy Cimrmana Proso | Foto: Kateřina Křenová

Premiéra operety Proso chce napravit dávnou křivdu: velikáni světové operety Strauss, Lehár, Nedbal a další prý kdysi Cimrmanovi „ukradli" části jeho veledíla a celá řada operet je tak prý pouhým plagiátem mistrovského díla českého génia.

Večer tak má být poctou původnímu autorovi i „zlodějům", kteří se chlubili cizím peřím, podotýká Jan Hasenöhrl, ředitel Českého národního symfonického orchestru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat světová premiéra Cimrmanovy operety Proso, přibližuje Věra Masopustová

„Asi před tři čtvrtě rokem napadlo napravit tu křivdu a zeptali jsme se pana Svěráka, jestli by byl ochoten s námi sestavit původní verzi operety Proso. Myslím, že se to zdařilo. Podle všech scénářů, podle všeho, co zatím na zkouškách leze ven, to bude velmi zajímavý projekt,“ těší se Jan Hasenöhrl.

Celé představení, které potrvá přibližně hodinu a půl, má ambice posluchače inteligentně pobavit. Vídeňská a česká opereta je plná skvělých nápadů, které pro hudebníky představují velkou výzvu

„Z hlediska dirigenta bych řekl, že hrát tuto hudbu není vůbec nic snadného, protože i když se to lehce poslouchá, tak se to těžce hraje,“ dodává dirigent Českého národního symfonického orchestru Libor Pešek.

Posluchači se prý mohou těšit na spojení operetních skladeb a výkladu, jak jej znají z Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Netradiční spojení hudby a mluveného slova budou moci vychutnat v prostředí Smetanovy síně Obecního domu.

Smetanův sál Obecního domu v Praze | Foto: Andreas Praefcke, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

„Orchestr hraje překrásně. Objeví se tam, jak jsou operetní melodie úžasné, když se takhle provedou. A zároveň my cimrmanologové doprovodíme přednáškami, které doufám publikum pobaví, i když to bude jiné než v malém divadle, protože Smetanova síň je přeci jenom posvátné místo,“ popisuje Zdeněk Svěrák.

Pořadatelé se rozhodli živě přenášet představení do 54 kin po celé České republice. Nebude to poprvé - zkušenost s podobný přenosy mají už z minulosti. I tentokrát se režie ujme Svěrákův syn Jan. Výtěžek ze vstupného navíc půjde na pomoc charitě.

„Už jsme si to jednou vyzkoušeli, když jsme přenášeli představení Českého nebe nejen do pražských, ale i do mimopražských a mimočeských kin,“ dodává Zdeněk Svěrák a pokračuje:

„Chceme tímto koncertem podpořit Centrum Paraple, které potřebuje peníze pořád a neustále.“

Cimrmanologové vědci i herci

Návštěvníci uslyší herce Žižkovského Divadla Járy Cimrmana nejen jako moderátory a průvodce večerem, ale také v roli samotných hudebníků. Zahrají si totiž spolu se členy Českého národního symfonického orchestru.

„My všichni tam budeme i hrát: Robert Bárta na housle, Petr Brukner na činely, já na violoncello a Miloň Čepelka bude dokonce zpívat sólově,“ vyjmenovává Zdeněk Svěrák.

Opereta Proso zazní jako součást festivalu Prague Proms.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme