Světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená slaví devadesátiny

Významná česká operní pěvkyně a herečka Soňa Červená se dnes dožívá 90 let. Účinkovala na mnoha světových scénách, například v italské La Scale. V 60. letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa, po roce 1989 se ale vrátila zpět. I ve vysokém věku zůstává velmi aktivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soňa Červená

Soňa Červená | Foto: Jan Sklenář

Dcera českého kabaretiéra a spisovatele Jiřího Červeného začínala v roce 1948 po boku Jana Wericha v muzikálu Divotvorný hrnec.

„Někdo říká – já se na vás pamatuji, já jsem byl malý hoch. Vždycky, když s tím na mě někdo přijde, tak se trochu zlobím, protože mezitím je právě těch 40 let mé světové kariéry. Ale jak to mohou ti lidé vědět?“ říká Soňa Červená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Operní pěvkyně Soňa Červená slaví 90. narozeniny. Patří k nejúspěšnějším českým umělcům, kteří se proslavili ve světě

Jejím cílem byla opera. Slibně se rozvíjející pěveckou dráhu jí v 50. letech mařily politické perzekuce, nesměla zpívat v Praze.

V roce 1961 hostovala ve východním Berlíně, a když začala stavba Berlínské zdi, podařilo se jí na poslední chvíli přejet na Západ.

„Zaprvé jsem chtěla a zadruhé jsem musela. Chtěla jsem proto, že jsem nemohla žít a zpívat v nesvobodě, to se nedá. Já jsem se tu bála, protože moje matka zemřela na Pankráci a mě začala honit StB. Skoro jsem se bála o svůj život,“ vzpomíná.

Pak už kariéře Soni Červené nic nebránilo. Zpívala v nejvýznamnějších operních domech světa, v San Francisku byla rekordních 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera nebo Leoše Janáčka. Nejslavnější ovšem byla její Carmen.

Kromě opery se Soňa Červená věnovala i moderním hudebně vizuálním projektům Lou Reeda nebo Roberta Wilsona. Po roce 1989 se vrátila do České republiky a navázala soustavnou spolupráci s Národním divadlem.

Objevila se v opeře Osud, v Čapkově Věci Makropulos ztvárnila Emilii Marty a v komorní opeře Zítra se bude... zase Miladu Horákovou.

Ani mnohé životní zlomy nezkalily pověstný optimismus Soni Červené. Ta i ve svých 90 letech naplno pracuje a je vzorem pro své mladší spolupracovníky. „Těším se vždycky na to, co bude, a nekoukám na to, co bylo,“ uzavírá.

Soňa Červená je dvojnásobnou držitelkou titulu Komorní pěvkyně, získala cenu Thálie, cenu ministra kultury a medaili Za zásluhy.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme