Symfonici Českého rozhlasu jsou na turné v Japonsku

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) je už několik dní na v pořadí desátém turné v Japonsku. Celkem zde odehraje 14 koncertů. Japonskému publiku symfonici již tradičně zahrají Smetanovu Mou vlast, Dvořákovu Anglickou a Novosvětskou nebo Beethovenovu Symfonii č. 5. Přípravy na turné zabraly skoro dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sapporo - SOČR se děkuje | Foto: Jakub Čížek

„O turné víme dva roky s tím, že se postupně upevňují místa a data. A zkoordinovat 14 pořadatelů tak, aby koncerty na sebe logicky navazovaly, aby nedocházelo k velkým přesunům, i když to se v rámci tak velké země, jako je Japonsko, vyloučit nedá, tak to je obrovská práce pro agenturu, pro pořadatele,“ upřesnil ředitel centra uměleckých těles Českého rozhlasu Jan Simon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel centra uměleckých těles Českého rozhlasu Jan Simon byl hostem Ranního Radiožurnálu

Jednoduché není ani zajistit finanční krytí. „Které není malé, jsou to skutečně miliony korun,“ doplnil Simon. Symfonický orchestr Českého rozhlasu není v Japonsku poprvé.

„Je tady potřeba hledat kořeny několik desítek let zpátky, kdy naše orchestry, počínaje Českou filharmonií, následně Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo pražskými symfoniky, začínaly jezdit do těchto oblastí. Skoro bych si troufl tvrdit, že jsme jim trh v oblasti klasické evropské hudební tradice pomáhali vytvářet,“ řekl Simon.

Kromě tradičních skladeb předstoupí symfonici letos před japonské publikum také s Chopinovými klavírními koncerty se sólisty z Japonska i světoznámým Stanislavem Buninem a s Dvořákovým cellovým koncertem h moll, ve kterém sólový part přednesou Tsuyoshi Tsutsumi v Sapporu a Michal Kaňka v Oitě. Dirigovat bude šéf tělesa Ondrej Lenárd.

Domů se Symfonický orchestr Českého rozhlasu vrátí 8. července.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme