Symfonický orchestr FOK se ohrazuje: Hospodaříme dobře

Pražský výbor pro kulturu minulý týden doporučil radnímu pro kulturu, aby vyměnil vedení tří známých pražských kulturních institucí: Symfonického orchestru FOK, Divadla na Zábradlí a Studia Ypsilon. Všem údajně klesla návštěvnost a zhoršily se jejich "ekonomické a provozní ukazatele". Symfonici ale s čísly nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK | Foto: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonici totiž říkají, že FOK měl v roce 2011 nejvyšší návštěvnost za poslední čtyři roky a údaje zastupitelů jsou mylné.

„Došlo k numerické chybě, kterou udělala jedna úřednice tam, kde se porovnávala celková návštěvnost symfonického orchestru v jednom roce s návštěvností jenom koncertů symfonického orchestru a padla tam slova o katastrofě 56 tisíc diváků v jednom roce a 31 tisíc v druhém roce,“ vysvětlil podstatu omylu Ilja Šmíd, ředitel Symfonického orchestru FOK.

Numerickou chybu výbor pro kulturu přiznává. Nicméně podle slov Václava Novotného, radního pro oblast kultury a památkové péče, koncerty Symfonického orchestru FOK jsou viditelně na poklesu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty večerních Ozvěn dne, kteří se zabývali doporučenou reorganizací některých kulturních institucí, byli radní pro oblast kultury a památkové péče Václav Novotný a ředitel Symfonického orchestru FOK Ilja Šmída

Ilja Šmíd však Radiožurnálu objasnil, že celková návštěvnost naopak fakticky vzrostla o necelé zhruba 2 tisíce posluchačů. Co se týče návštěvnosti Symfonického orchestru, zde skutečně došlo k poklesu o zhruba také 2 tisíce posluchačů. Je to zřejmě dáno tím, že v roce 2010 odehrál orchestr o dva koncerty více než v roce 2011.

„Je to pro mě doporučující. Na druhé straně je to tak, že všichni přítomní členové výboru takto hlasovali celkem unisono, takže to zase nemohu brát na lehkou váhu. Je to, abych tak řekl, v poloze naléhavého doporučení,“ upřesňuje Václav Novotný, do jaké míry je pro něj doporučení výboru pro kulturu závazné.

Václav Novotný upřesnil, že má v plánu se s řediteli dotyčných institucí nejprve sejít, aby prověřil informace, o které se výbor pro kulturu při svém doporučení opíral. Numerické výpočty nejsou podle něj jediným kritériem, kterým se bude při dalších krocích řídit.

Ilja Šmíd tento postup velmi oceňuje zejména proto, že se zde otevře prostor pro dialog o tom, co vlastně dotyčné kulturní instituce, dotované z veřejných peněz, v pražské kultuře znamenají.

Potřebuje Praha velké symfonické těleso?

„Jestli se budou posuzovat čistě z ekonomických hledisek, nebo zda mají také jiný, další význam,“ řekl Šmíd a dodal, že dotace z veřejných peněz pro Symfonický orchestr FOK pro toto těleso znamenají zejména závazek práce pro děti, mládež a seniory, či nastudování a uvádění současné hudby v neatraktivních a málo navštěvovaných odpoledních časech.

„Kultura je základem společnosti. A v kulturní společnosti se dobře rozvíjí ekomomika a do kulturní společnosti proudí peníze. Není tomu naopak,“ zdůraznil Ilja Šmíd.

Podle Václava Novotného je také na místě zhodnotit, zda je dotování pražské kultury proporcionální, zda částka, kterou hradí posluchač ku částce dotace je skutečně v dobrém poměru.

„Ne jednu vstupenku FOK se doplácí asi 1450 korun,“ přiznal Ilja Šmíd a pokračoval:

„Je to srovnatelné se zahraničím. Uvědomme si, že pokud město chce mít velký symfonický orchestr, tak to prostě je drahý špás.Není nic jednoduššího, než aby město řeklo: ‚My takový orchestr nechceme, my chceme šedesáti, sedmdesátičlenný orchrestr‘, pak to bude levnější. Ale musí se to říct.“

Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme