Teď je to na naší generaci, říká členka Plastic People of the Universe

V pátek se odehraje v pražské Lucerně vzpomínkový kulturní večer pro Václava Havla. Na akci jednoduše nazvané Pocta VH se budou konat koncerty, divadelní představení a výstavy fotografií. Živý přenos z Lucerny bude přenášen také na přilehlé Václavské náměstí. Mezi plejádou účinkujících nemůže chybět ani legendární skupina Plastic People of the Universe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastic People of the Universe v Americe | Foto: Miroslav Konvalina

"On měl vždycky rád hru na toho nehrajícího člena, kdy si třeba sedl na židli, celou písničku tam proseděl a my jsme ho na konci představili jako jednoho z nás," říká baskytaristka Plastic People of the Universe Eva Turnová a dodává: "To si myslím, že ho bavilo strašně moc a měl u toho takový šibalský výraz."

Přehrát

00:00 / 00:00

PPU OOD.mp3

Václav Havel s kapelou dlouhodobě spolupracoval. Vyhledával pro ni texty ke zhudebnění a pomáhal jí pořádat utajené koncerty na Hrádečku, kde v neděli naposledy vydechl.

Takzvaní Plastici uctí v pátek v Lucerně památku Václava Havla jeho oblíbenými písničkami a skladbami, na kterých se autorsky podílel.

Ve Velkém sále se budou v půlhodinových blocích střídat kapely jako Garage & Tony Ducháček, Jasná páka – Hudba Praha, David Koller, Bez ladu a skladu, Živé kvety, Hradišťan, The Plastic People of the Universe, Tata Bojs, Velvet Underground Revival Band, Tonya Graves, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek, Ivan Král, společně vystoupí Radim Hladík s Vladimírem Mišíkem.
V Lucerna Music Baru budou vystupovat Toxique, Zrní, Phil Schoenfelt, Mama Bubo, Lanugo, The Colorblinds s Adamem Mišíkem.

Kytaristka Eva Turnová hraje v kapele jedenáct let a s Václavem Havlem se mnohokrát setkala. V úmrtí jeho i dalších osobností této generace – disidenta a básníka Ivana „Magora“ Jirouse, spisovatele Arnošta Lustiga nebo kunsthistoričky a básnířky Věry Jirousové – vidí hudebnice konec jedné éry.

"Cítím takovou zodpovědnost, že oni udělali dost a začalo to tak trochu být na naší generaci," říká Eva Turnová, která zároveň v dnešním světě ale nevidí takovou výzvu, před kterou stála Havlova generace.

"Teď už není moc, kdo by to z těch starších táhl a vlastně ani nedokážu říci co," dodává Turnová.

Lístky zmizely během pár hodin

Zájem veřejnosti o osobnost Václava Havla a uctění jeho památky se promítá také do pátečního kulturního večera. Čtyři tisíce vstupenek, které byly rozdávány zdarma, lidé rozebrali za čtyři hodiny. Posledních tisíc lístků se prodalo ve čtvrtek během dvanácti minut.

V kině Lucerna odehraje Divadlo Na tahu Zahradní slavnost, Buchty a loutky budou inscenovat Horský hotel a Divadlo Na provázku Havlovu hru Prase. Mezi divadelními představeními se v kině budou promítat filmové dokumenty o Václavu Havlovi.

Program svým vystoupením obohatí také například Hudba Praha, Ivan Král, Toxique, Hradišťan nebo horňácká cimbálová kapela, která bude hrát v nadzemní pasáži.

Pocta VH začíná v pražské Lucerně v 17.30, skončí ve 23.30 a vyplní Velký sál, Music Bar, kino i pasáž paláce.

Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme