Tenorista José Cura poprvé vystoupí v pražské Státní opeře, ztvární Othella

Jeden z nejžádanějších tenoristů současnosti dnes poprvé vystoupí na českém operním jevišti. Argentinec José Cura se v pražské Státní opeře představí v titulní roli opery Giuseppa Verdiho Othello. A právě touto rolí si José Cura získal světový věhlas. Jen za poslední dvě sezóny vystoupil jako Othello ve Vídni, Berlíně nebo New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světoznámý tenorista a hudební skladatel José Cura | Foto: Jana Matznerová

Argentinský tenorista José Cura má podle odborníků zvučný hlas a neobyčejně dramatický projev. Díky tomu je žádaným představitelem Othella na nejprestižnějších jevištích světa.

Titulní roli Verdiho opery zpívá už víc než 20 let. Teprve na sklonku padesátky do ní ale dokázal proniknout.

Přehrát

00:00 / 00:00

José Cura se představí v pražské Státní opeře v roli Othella. Příště už by si v Praze rád zkusil roli dirigenta a režiséra

„Řekl bych, že Othella teprve začínám objevovat. Poté, co jsem 20 let klepal na jeho dveře, mi konečně otevřel a pustil mě dovnitř."

„A já se pomalu dostávám do jeho hlavy, pronikám do těch nejjemnějších záchvěvů jeho duše, do motivací jeho jednání. A také do kontextů tohoto neuvěřitelného dramatu.“ popisuje José Cura.

Hra o lásce a mstě může být pro řadu lidí neaktuální a zastaralá. Podle Cury je to ale jinak:

„Jak časté dnes je, že se lidé podvádějí a zrazují? Že dělají politickou nebo jinou kariéru za jakoukoli cenu? Jak moderní a současná je otázka domácího násilí? A to vše je součástí Othella.“

Tenorista José Cura vystoupí v Česku v operní roli úplně poprvé. „Z Prahy i Státní opery jsem nadšený. Umělecký šéf a dirigent Martin Leginus je profesionál, dobře se mi spolupracuje i s českými sólisty a sborem, je tu dobrá pracovní atmosféra. I proto se do Prahy rád vrátím,“ dodává.

Roli Othella si na jevišti Státní opery José Cura zopakuje ještě 24. února. Příště už by si v Praze ale rád zkusil roli dirigenta a režiséra.

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme