The Wedding Present

Britští The Wedding Present jsou příkladem kapely, která od chytře vystavěného popu zamířila k poněkud rozšířenějšímu zvuku; a také od velké slávy do relativního (a bohužel zaslouženého) ústraní. Její bohatá historie míří až do poloviny 80. let, kdy začala sklízet své první úspěchy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The Wedding Present | Foto: Press kit

Kdo se na přelomu osmé a deváté dekády minulého století zajímal o ostrovní indie scénu, nemohl na ně nenarazit. První desky se nesly ve znamení vypalovaček se zvonivými kytarami, na něž muzikanti hráli s takovou rychlostí, že sledovat ruce pobíhající po strunách bylo v podstatě nemožné.

Léta 1987 až 1994 byla především příběhem růstu frontmana (a dosud jediného stálého člena formace) Davida Gedge coby písničkáře. Vedle debutu George Best tudíž k vrcholům diskografie The Wedding Present patří i deska Watusi z roku 1994. O dva roky později se kapela připomněla podprůměrnou kolekcí Saturnalia a v roce 1997 Gedge ohlásil pauzu: spolu se svou partnerkou Sally Murrell se začal věnovat novému projektu Cinerama.

V nové sestavě (celkem si skupinou prošlo už 15 členů) se Wedding Present vrátili v roce 2005 a svým tehdejším comebackovým albem Take Fountain se pokusili navázat na předchozí úspěchy. Skladby tu nezněly ani tak zastarale, jako spíš triviálně. Přesto nelze Gedgeovi upřít pokusy o poutavou transformaci: pokud v začátcích měly všechny písně velmi podobný zvuk a sázely na energický náboj, s každou další deskou se proud písní měnil v indie-popovou mozaiku se zcela specifickou atmosférou.

The Wedding Present - Take Fountain | Foto: Press kit

Zatím poslední, předloňskou desku El Rey produkoval legendární Steve Albini a nutno říct, že šlo o malé fiasko: ačkoli šlo o vcelku robustní album, jemuž nechyběla razance, většina materiálu na něm působila omšele a navýsost banálně. Přesto zůstávají Wedding Present - zejména pro zvolna stárnoucí generaci - kultovní skupinou, která nekoncertuje z musu: živé hraní je soudě podle posledních vystoupení stále baví.

„Ten chlapec Gedge napsal jedny z nejlepších love songů, které byly kdy napsány", prohlásil v dobách jejich největší slávy o lídrovi The Wedding Present slavný rozhlasový DJ John Peel.

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme