The xx: "Naše hudba? Je to většinou společná koláž..."

Pro některé jeden z objevů roku, pro jiné unylá tuctovka. Mladá londýnská čtveřice The xx vyprodává jeden koncert za druhým a turné je tak intenzivní, že před několika dny došlo k jeho neplánovanému přerušení. Před narvanou Sedmičku vystoupili The xx jen ve třech. Naše redaktorka Veronika Mayerová mluvila s basákem a vokalistou Oliverem Simem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

The xx (live) | Foto: Press kit

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR!

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s The xx

Vystoupili jste jen ve třech, co se stalo? Potřebuje kytaristka Baria jenom pauzu, nebo je to trvalá změna?
Byl to teprve náš druhý koncert jen ve třech a ještě chvíli potrvá, než si na to zvykneme. Ale líbí se mi to, je to změna. Když jsme předtím hráli živé koncerty ve čtyřech, bylo to hodně blízko tomu, jak zní naše album. Ale teď se od této podoby vzdalujeme a myslím, že je to tak zajímavější. Rozvíjíme skladby jiným směrem a vnášíme do živých show nové prvky.

Možná je to takhle zajímavější, ale jak vůbec k téhle situaci došlo?
Byli jsme spolu v kapele už od 16 a známe se všichni skoro od dětství. Myslím, že jsme od té doby všichni vyrostli a trochu jsme se změnili. A z toho vyplynul i odchod Baryi. Je to trochu smutné, ale jsme teď už prostě definitivně jen tříčlenná kapela. Ale otevřelo to před námi nové možnosti a způsoby práce. Musíme se teď všichni víc snažit, protože na nás zbylo víc práce. Je to výzva, ale těšíme se na to.

The xx | Foto: Press kit

Studovali jste na Elliot School, o které se mluví v souvislosti s tím, že z ní vzešli třeba členové Burial nebo Hot Chip. Jak se tam studuje a jak vás to ovlivnilo?
Je to veliká škola, má přes 2500 studentů a hodně volný režim. Nenosí se tam žádné uniformy a všechno je hodně svobodné. Učitelé se o vás v podstatě většinu času nestarají a nechají vás dělat, co se vám zlíbí. Nevím, jestli je to záměrné, nebo jestli na to prostě kašlou. Ale možná právě proto je tam prostor pro kreativitu. Situace se tam ale postupně dost mění a myslím, že teď tu školu snad zavřou. Odešlo odtamtud dost profesorů, kteří tam působili v době našeho studia.

Na aktuálním turné hrajete převážně v malých klubech a snad všechny koncerty jsou vyprodané, trváte na komorních prostorách?
Zkoušíme teď naše živé hraní upravit tak, aby znělo dobře i ve větších prostorech. Další část turné, na kterou vyjedeme začátkem příštího roku, je už po větších klubech a halách. To co jsme dělali dosud, by ve větších klubech nepůsobilo tak dobře. Víc se teď soustředíme na vizuální stránku našich koncertů. Připravujeme různé projekce, světelné efekty a podobné věci. Zatím jsme to zkoušeli jednou, na koncertě v New Yorku. Chceme si doprovodnou vizuální show připravit sami, stejně jako to děláme se vším ostatním - od produkce hudby až po design alba a plakátů. Rádi se staráme sami o sebe a hodně nás baví hudební videa.

Udělali jste krásný remix skladby You've Got the Love pro Florence And The Machine. Jak k téhle spolupráci došlo?
Florence je naše kamarádka. Jeli jsme spolu nedávno na několikatýdenní turné a bylo to skvělé. Florence je úžasná performerka a má krásný hlas. Ten remix udělal Jamie a namíchal do něj i naše hlasy. Je to trochu zvláštní, protože je to cover coveru a remix zároveň. Nevím dost dobře, co si o tom mám myslet, ale jsem hrozně rád, že jsem se na tom mohl podílet.

The xx | Foto: Press kit

Jak vzniká vaše hudba?
Je to proces, který začíná slovy písní. Romy a já zpíváme to, co jsme napsali. Je to většinou koláž, dáváme svoje věci společně dohromady. Romy obvykle sestaví kostru písně, basu, vokály, kytaru a Jamie, který je z nás na tom asi nejlíp, co se týče hudební techniky, tomu pak dá celkovou strukturu. Má kouzelné ruce.

Veronika Mayerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme