Tortoise – postrockově všežravé želvy

22. listopad je velkým svátkem příznivců alternativní hudby. Do pražské MeetFactory totiž ve své tuzemské premiéře zavítají legendární Tortoise. Pionýry post rocku, v poslední dekádě inklinující více k jazzu a elektronice, podpoří ostřílení OTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tortoise | Foto: Press kit

Tortoise vznikli v Chicagu v roce 1990 z popudu kytaristy Douglase McCombse a bubeníka Johna Herndona, kteří fungovali v Simple. Jejich náklonnost ke společnému hraní přežila rozpad kapely a plán byl vytvořit pohostinskou rytmickou sekci v duchu Sly and Robbie. Vše ale nakonec dopadlo úplně jinak. Duo doplnila tehdejší smetánka místní scény, mezi níž vynikl především bubeník a vyhledávaný producent John McEntire, a nová kapela byla na světě. Dva roky se na scéně pohybovali jako Mosquito, aby v roce 1992 definitivně přijali jméno Tortoise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tortoise – postrockově všežravé želvy

Už na prvním bezejmenném albu se Tortoise profilují jako komplikovaná a přitom futuristická smečka. V jejich kompozicích o jedno- až dvacetiminutové délce se prolínají prvky rocku, dubu, jazzu i elektroniky a kapela tak paličatým přístupem k věci pro svět odhalila pojem post rock. Na prvním bezejmenném albu se parta z Chicaga ještě hledala, ovšem průlom nastal zejména s druhou nahrávkou Millions Now Living Will Never Die a třetí, jazzově laděnou deskou TNT.

Tortoise | Foto: Press kit

Na přelomu tisíciletí už jsou Tortoise napevno etablovanou součástí nezávislé scény, což jim vyneslo intenzivní koncertování jak v USA a v Evropě, tak např. v Austrálii, Asii nebo Jižní Americe. Pětice byla v roce 2001 přizvána ke kurátorování dnes již legendárního festivalu All Tomorrow’s Parties a pár týdnů nato potvrzuje svou pozici vydáním čtvrté, nejvíce elektronikou nasáklé řadovky Standards. To už členové Tortoise souběžně vedou další boční projekty, jako například Isotope 217, Chicago Underground Duo/Trio nebo The Sea And Cake, kteří se představili před lety i v Praze.O tři roky později, to znamená v roce 2004, doplňuje diskografii Tortoise páté album It's All Around You. Po řadě předešlých kolaborací, mimo jiné s The Ex nebo Tomem Zé, se kvintet dává dohromady s písničkářským všudybylem Bonnie Princem Billym, aby nahráli kolekci coververzí The Brave and the Bold. V loňském roce pak Tortoise kompletují diskografii prozatím poslední řadovkou Beacons of Ancestorship. S tou konečně, po více jako 20 letech fungování, přijíždí naživo i do České republiky.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme