Tradice fada se předává z generace na generaci, říká portugalská zpěvačka Mariza

Uchvacující poloha hlasu, nespoutaný jižanský temperament a osobitost hudebního projevu. Pro to všechno si miliony lidí po celém světě zamilovaly portugalskou zpěvačku Marizu, která je představitelkou tradiční portugalské hudby, takzvaného fada. Právě kavárenským blues, jak někdy bývá fado nazýváno, zahajuje dnes Mariza v pražské Státní opeře multižánrový hudební festival Struny podzimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystoupení královny portugalského fada Marizy v pražské Státní opeře zahájilo 19. ročník multižánrového hudebního festivalu Struny podzimu | Zdroj: ČTK

V České republice jste poprvé vystoupila před devíti lety. Od té doby se z vás stala světově uznávaná umělkyně. Kam jste se jako zpěvačka, ale i jako člověk za tu dobu posunula?

Hodně jsem cestovala a koncertovala po celém světě a to je velká příležitost k růstu. Když neustále cestujete, potkáváte mnoho rozdílných lidí. Setkáváte se s řadou rozdílných kultur, jste svědkem mnoha odlišných tradic a zvyků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpěvačka Mariza zahájila v pražské Státní opeře hudební festival Struny podzimu. S královnou fada mluvila Markéta Kaňková.

To všechno mě přirozeně mění a dává mi poznat, jaké mám štěstí, že dělám to, co dělám. Je nevěřitelné sledovat a pronikat do životů lidí z různých koutů světa. To všechno přirozeně ovlivňuje způsob, jakým cítím a dělám hudbu. Za ty roky se také neuvěřitelně změnil přístup lidí k portugalské hudbě. Jsou jí naprosto otevření, vnímají ji srdcem.

Fado vznikalo v 19. století v jedné z lisabonských čtvrtí jménem Mouraria. I když jste se narodila v Africe, právě tam jste vyrůstala. Jak moc vás to ovlivnilo?

Velmi mě to ovlivnilo, vyrostla jsem uprostřed tradic. V Portugalsku nemáme školy, kde by se učilo, jak se zpívá fado nebo jak se hraje na tradiční portugalskou kytaru. Tradice fada se předává z generace na generaci. Měla jsem velké štěstí, že jsem vyrostla v jednom z nejtradičnějších a nejživějších center fada a na vlastní oči i uši viděla a slyšela lidi zpívat a hrát. Jsem si jistá, že kdybych vyrostla na jiném místě, nikdy bych nemohla zpívat fado.

Jak se těšíte na svůj dnešní koncert v Praze, je pro vás Praha inspirací?

Praha je krásná a romantická. Dnes před koncertem jsem si prošla Staré Město a měla jsem pocit, jako bych byla v Portugalsku. Ne přímo v Lisabonu, ale v Portugalsku. Je mezi nimi hodně podobností.

Dnes si lidé v Praze vyslechnou velice romantický koncert založený na mém albu The Best Of. Jeho obsah v podstatě vybrali moji fanoušci, kteří chodí na můj facebook, webové stránky a zajímají se o mou tvorbu a život. Zároveň to bude takový revival. Jsem moc zvědavá, jak se lidé tady za devět let změnili a jak budou na mou hudbu dnes večer reagovat.

Markéta Kaňková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme