Třeboňští pištci hráli papežovi na audienci před 45 tisíci lidí

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zahrál papeži Benediktovi XVI. jihočeský hudební soubor Třeboňští pištci. Došlo k tomu při generální audienci, na které byl zvláštním hostem Jihočeský kraj. Včera měli navíc pištci v Římě samostatný koncert.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třeboňští pištci | Foto: František Bureš

Sedmadvacetičlenný soubor zahrál papeži instrumentální úpravu sboru Hle, náš vítěz přichází z oratoria Juda Makabejský Georga Friedricha Händela. Vystoupení, které poslouchalo zhruba 45 tisíc lidí, audienci slavnostně završilo.

„Je to výjimečná událost, která se nestává každý den. Byli jsme do Říma pozváni na koncert v rámci projektu Pocta růži a máme všichni velkou radost, že můžeme reprezentovat Českou republiku v zahraničí,“ řekl Radiožurnálu dlouholetý člen souboru Pavel Barnáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Třeboňských pištců před papežem Benediktem XVI. přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu člen souboru Pavel Barnáš

Třeboňští pištci přijeli na pozvání vatikánského velvyslance a audience se účastnili jako jediný soubor z České republiky. V úterý měli v římské bazilice svaté Praxedy samostatný koncert pro české poutníky i mnoho významných italských hostů.

Dramaturgie koncertu byla postavena jako pocta renesanční a barokní flétně a soubor dostal k vystoupení podmínku: celý repertoár musel umět zpaměti.

Slunnou cestu do Říma a Vatikánu zastínila neblahá zkušenost se zloději, kteří právě během koncertu vykradli pištcům autobus.

Pavla Kuchtová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme