Třeboňští pištci zahrají papežovi Benediktovi XVI. celým srdcem

Papež Benedikt XVI. dnes přijme na generální audienci pištce z Třeboně. Po včerejším koncertě v bazilice sv. Praxedy ve Vatikáně se dostane jihočeským umělcům nejvyšší pocty: budou mít možnost zahrát samotné hlavě katolické církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třeboňští pištci | Foto: František Bureš

Jejich včerejší koncert byl v mnohém výjimečný: v prvé řadě v tom, že se konal na přímé pozvání Velvyslance ČR při Svatém stolci Pavla Vošalíka. Účastnil se jej bývalý papežský nuncius Giovanni Copa nebo hejtman jihočeského kraje Jiří Zimola.

Pavla Kuchtová, která je s českými hudebníky ve Vatikánu, konstatovala, že před včerejším koncertem panovala mezi amatérskými muzikanty tréma. „No samozřejmě trošku nervozita je, i když jsme měli zkoušku, která dopadla dobře, takže co jsme nazkoušeli, nazkoušeli, teď doufáme, že se nám to povede,“ popisovala své pocity před zahájením koncertu jedna z účastnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Kuchtová informuje z Vatikánu o koncertech Třeboňských pištců

Koncert Třeboňských pištců byl součástí prezentace jihočeského kraje u svatého stolce. „To, že jsme dnes mohli vystoupit tady v centru Říma, to je výjimečná událost související samozřejmě s oslavami letošního roku Rožmberků,“ dodává hejtman Jiří Zimola.

Rožmberkové dobyli Řím

S radostí v hlase Jiří Zimola dodává: „Rožmberkové nedobyli jenom jižní Čechy, nebo Prahu, kde mají výstavu, ale zdá se, že dobyli i Řím, a to je skvělý pocit.“

Hudbu jindřichohradeckého rodáka Adama Michny z Otradovic, ale i evropskou duchovní hudbu baroka a renesance s pištci nastudoval jejich dlouholetý vedoucí a zakladatel Václav Šimeček.

„Ten zdravý strach nás přinutil podat skutečně co nejlepší výkon. Myslím, že se to zdařilo a že ta roční námaha, že se tímto koncertem završila a vyplatila. Bylo to krásné a byla to výjimečná atmosféra celkově!“ shrnuje Václav Šimeček.

Souborem Třeboňští pištci prošla za 37 let existence řada profesionálních hudebníků. Violoncellista Pavel Barnáš se k pištcům na cestě do Vatikánu po letech vrátil.

„Já si myslím, že je to naprosto zásadní věc: dostat pozvání, kde se jedná ještě o audienci u papeže. Opravdu výjimečná událost. Ne jenom pro Třeboňsko, ale pro celou Českou republiku,“ zdůrazňuje význam papežské audience Pavel Barnáš.

Vedoucí souboru Václav Šimeček dodává: „My si hrozně vážíme pozvání po 37 letech práce usilovné. Je to nejvyšší laťka, jakou jsme si asi mohli dovolit.“

Srdcem

Papež Benedikt XVI. na audienci vyslechne skladbu s italským názvem Cum Cuore, Srdcem.

Třeboňští pištci jsou prvním amatérským souborem, který dostal na audienci do Vatikánu pozvání.

Pavla Kuchtová, Mária Pfeiferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme