Trip hop Archive na velmi dlouhých procházkách

Když se na podzim loňského roku v mailových schránkách objevila pozvánka agentury DSmackU na pražský koncert trip hopové formace Archive, nejdřív mě překvapilo, že tahle parta ještě vůbec existuje a za druhé jsem si moc nedokázal představit zaplněné hlediště pražského Lucerna Music Baru, kde se 5. února kapela představí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archive | Foto: Warner Music France

Nerad odsuzuji jakýkoliv koncert předem, a tak jsem se zaposlouchal do jejich nového dvojalba Controlling Crowds I - IV, které je impulzem jejich letošního evropského turné.

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELOU RECENZI!

Přehrát

00:00 / 00:00

Trip hop Archive na velmi dlouhých procházkách

Ještě mám v čerstvé paměti zatím poslední album dalších trip hopových harcovníků Alpha, které je podle mě varovným příkladem toho, do jak hluboké slepé uličky se dříve progresivní kapela může dostat. Stejně jako Alpha, tak i Archive vznikly v přímé inspiraci bristolských vzorů Massive Attack a Portishead, ale na rozdíl od Alpha, kteří se zřejmě definitivně utopili v symfonické, hutné a přeslazené kaši, Archive neustále hledali svoje cesty mimo vyšlapanou základní pěšinu.

Stabilizace Archive do kompaktního a autorsky produktivního sexteta dala před třemi roky vzniknout velmi dobré desce Lights, kterou prý kapela navíc podpořila dech beroucími koncerty. Není divu, že se původní dvojice Darius Keeler-Danny Griffiths ještě dnes vyjadřuje o současné formě kapely jako o metě, kterou chtěli dosáhnout už před patnácti roky. Nabytou euforii přetavili do prvního živého DVD a nejčerstvěji i do dvou hodin nové muziky, která se vtěsnala do čtyř kapitol dvojice alb se souhrnným názvem Controlling Crowds.

Archive - Controlling Crowds | Foto: Press kit

Trip hop na Controlling Crowds v podání Archive má mnoho podob. Ano, najdeme zde klasické popově uspávací polštáře, ale vedle nich se během reprodukce obou CDček dostaneme do temných zákoutí, které ne nadarmo nasazují šestici new prog chomout kapel, které vychází z indie rocku ála Radiohead nebo post rocku Mogwai. K tomu připočtěme progresivní sklony, především v dlouhých kompozicích, které naštěstí nesklouznou k samoúčelným exhibicím, a na závěr i matné dubstepové odlesky a máme před sebou v celé kráse proměnlivý, lezavý, přesto podmanivý obraz současné formy Archive.

Cítím se jako přezíravý fotbalový kolos inkasující od neznámého trpaslíka tvrdý úder na solár, který si bude ještě dlouho pamatovat. Nejlepší na celém snažení skupiny je ale vědomí, že i když Archive stále vyplňují všechna povinná trip hopová políčka, na Controlling Crowds nezní jako klon Massive Attack, ale spíše si vzpomeneme na též podobně zasněné UNKLE nebo ještě lépe na The Aloof, kteří svoje prvotně trip hopové směřování více sbratřili s temnějším rockovým proudem. Pokud by takto měl znít jejich koncert v pátek 5. února v pražském Lucerna Music Baru, pak mi nezbývá nic jiného než všechny posluchače na dvou a půl hodinové setkání s Archive pozvat.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme